Výjezdový letní tábor Nesměř

Přinášíme Vám denní přehled akcí z našeho letního tábora. Zprávy budou poskytovány takřka pravidelně :-)

Výjezdový letní tábor Nesměř

Pátek 19. 7. 2019

Dobrý den rodiče, prarodiče, táborníci!

Dovolte, abych Vás pozdravil z našeho letního tábora Nesměř 2019! Tábor tedy sice začíná až zítra, ale pevně věřím, že děti již táborem plně žijí, mají na rozdíl ode mě zabaleno a jsou tak plně připraveni na zítřek :-). V táboře na nás již čekají, pan správce Víťa nám vychází maximálně vstříc, kuchyně vaří na 120 procent a uklízecí čety připravují naše chatky. Vypadá to, že zítra začneme velkým teplem, které bude pravděpodobně trvat celý týden. My si s tím ale poradíme a o čerty se postaráme!
Zítra začíname obědem, bude polévka s vaječnou jíškou a karbanátek s bramborovou kaší. K večeři budou kuřecí prsa na bazalce s rýží. Vegetariáni nepřijdou také zkrátka, kuchyně se o ně ráda postará.

Mějte se hezky a prosím omluvte do budoucna můj táborový pravopis, zvláště s přibývajícími dny.
Lucifer Odlesk VII. Miloš Adamů a jeho Pekelníci Doutnák, Vojta, Šmudla, Hambáč, Koumák, Soptík a Spongebob :-) 

Sobota 20. 7. 2019

Dnešní den začal opravdu skvěle! Vedoucí včetně mě nezaspali, děti s rodiči také ne, autobus přijel načas, velká spokojenost. Žádné čertovské vši jsme neobjevili, nalodění díky pomoci tatínků bylo bezproblémové. Do tábora jsme příjeli v 10.30 hod. Správce Víťa nám pomohl chatkou na věci navíc včetně další klubovny na týden. Nejstarší kluci včetně holek zase pomohlo vyložit věci a odnostit níže k táboru.

Táborníky jsme rozdělili do šesti klasických oddílů dle věku a čtyřech soutěžních, kde jsou již namíchaní, se zachováním velké soutěživosti. Po obědě nám začal usínat nejstarší oddlíl pánů, dívky si naopak chtěly povídat. Pány jsem museli rozpohybovat fotbalem, ostatní zase dalšími aktivitami. Soutěžní oddíly jsou dle barev - žlutí, modří, zelení a červení. 

Děti byi následně poučeni z bezpečnostních a dalších nezbytných pravidel tábora, probrali jsme hlídky, služby, bodování, stravování, ubytování, šikanu, pomoc druhým, dodržování pořádku apod. Jinak snídaně máme v 8.00, obědy v 12.00 a večeře v 18.00 hod. Svačiny jsou mezí tím včetně druhé večeře. Vaří loňský kuchař, jupíííí. Je perfektní, komu by to nechutnalo, tak by byl už pořadně mlsné povahy :-).

Měli jsme první nástup v kostýmech včetně soutěže o nejlepší pekelníky! Masky byly úchvatné včetně obličejových kreací. Velká škoda, že ale některé děti byly bez masek. Dívaly se na ostatní hodně smutně. A to stačilo alespoň koupit rohy a obstarat plášť ... Navíc, když kostýmy budou v pernamenci během celého tábora.

Po večeři jsme ještě všechny seznámili s naším krásným Peklem a také PUNem - "Pekelnou univerzitou Nesměř" a jejími skvělými profesory. Chápeme obavu čertů a čertic, že léto je až příliš dlouhé a po škole se jim může začít až nezdravě stýskat! A od toho jsme tady právě my, vedoucí!. Po seznamováků se šli děti vykoupat a hajdy na kutě.

Miloš Adamů
PS: Případně a dlouhodobě se omlouvám za chyby v pravopise a jazyce českém. Prostě po půlnoci je to již boj o život! A navíc v Pekle se česky moc neučí :-)  

Odkaz na fotogalerii: https://ddmalfa.rajce.idnes.cz/Letni_tabor_Nesmer-20.7.2019

Neděle 21. 7. 2019

Ráno nic nenasvědčovalo, že by snad počasí mohlo jiné, než jako jsme předpokládali. Jak jsme se krutě přepočítali! Budíček byl velmi zajímavý, pánové z prvního oddílu jako obyčejně s Matyldou v čele, nás budil přes reproduktor zvukem trubky … Úžasné, celou dobu jsem prskal, proč vedlejší tábor má tam přiblblý ranní nápad … Rozcvička proběhla bez problémů, dokonce musela běhat i děvčata, prý, aby jim to snad nepřišlo líto … Snídaně formou švédských stolů nám velmi zlepšila ranní nadšení pro další aktivity.

Dopoledne jsme vyrazili do lesa hrát velmi oblíbenou hru Hajzlbábu. Zpestřili jsme ji rychlými změnami míst pobytu razítkovače Lucifera Odleska. Bohužel se ale bleskově zatáhlo a spustil se silnější liják. Přinutil nás ukončit hru a vrátit se do tábora. Promokli jsme ukázkově, a to jenom pár set metrů od Pekelné základny! Nu což, hru budeme znovu opakovat. Náladu nám dokonale zlepšila k obědu podávaná luxusní svíčková s knedlíkem. Taková Žofka spořádala na posezení šest knedlíků!

Odpoledne jsme zahájili první ročník naší PUN. Rozjelo se všem šest kolejí – Alchymie, Chytání duší, Pekelná kuchyně, Nauka o Pekle, Pekelná dílna a Pekelština. Základním cílem tábora je naučit se chytat duše, být dobří ve škole a získávat pekelné hodnosti.

Večer proběhla diskotéka, zatím první rozkoukávací. Nejstarší táborníci se začínají zaměřovat zase na kradení táborové vlajky. Po zdravotní stránce až na klíště a drobné odřeniny a problémy s koleny u několika dětí již před zahájením tábora jsme zatím naprosto v pořádku.

Miloš Adamů

Odkaz na fotogalerii: https://ddmalfa.rajce.idnes.cz/Letni_tabor_Nesmer-21.7.2019

Pondělí 22. 7. 2019

V moderním pekle se již nechodí jenom pěšky nebo snad jezdí na kole … Používají se také auta a hlavně autobusy! Naši čertíci (někteří doopravdy dělají čertům přímo čest!) proto dostali za úkol se připravit na situaci, že budou jezdit po pekle v autobusech. Tato zpráva je doopravdy nesmírně překvapila.

Dopoledne probíhala výuka ve čtyřech školách. V první se čerti učili, jak se používá blinkr, stěrače, světla, klakson, ovládání autorádia, výstup a nástup, práce s pasažéry. Další část táborníků se učila dopravním značkám. Na silnicích jich je opravdu hodně, v našem pekle bude dozajisté také. Třetí skupina se seznamovala s motory, prací s řadicích pákou, couvání, využití parkovacích senzorů a kamer v praxi. Poslední část se zase naučila čepovat palivo, přezouvat pneumatiky a jezdit do myčky. Nakonec nám všechny soutěžní týmy jako autobus ukázaly svoje výsledky a mohly proto dostat řidičské průkazy.

Odpoledne začala v lese velká akce, zaměřená právě na autobusovou dopravu. Velká síť silnic, možná i dálnic, komplikované dopravní situace, dopravní značky, stopky, uzávěry, přikázané směry jízdy, kruhové objezdy, neustálé pekelné kontroly, STK apod. Cílem autobusů bylo s využitím všech nabitých zkušeností nalézt v lese svoje pasažéry, po jednom nalézt a přivést zpátky na začátek cesty. Úkol to byl opravdu těžký, ale týmy neskutečně makaly a všichni úkol zvládly!

Večer proběhl Pekelný křest. Práce se svíčkou a voskem, blátem, s pekelnou krví a ohněm byl pro čerty vítanou možností jak získat ID karty posluchačů naší Univerzity a tím i první pekelné hodnosti „Potěr“.  

Dobrou noc :-)  
Miloš Adamů

Odkaz na fotogalerii: https://ddmalfa.rajce.idnes.cz/Letni_tabor_Nesmer-22.7.2019

Úterý 23. 7. 2019

Je na čase Vám postupně představit soutěžní týmy. Jako první jde na řadu tým žlutých. Vedoucí týmu je Vojta Prokop, osvědčený „čert“, který nás letošní rok překvapuje svoji mimořádnou bojovností. Zástupcem je Pavla Švestková, opět takticky zralá bojovnice a Vojtova pravá ruka. Michal Juška je dalším silným mužem týmu. Následuje Olga Sládková, Petr Švestka, Bětka Anderlová, Anička, Dvořáková, Linda Rohlíková, zkušená čertice kadeřnice Eliška, Šverclová, Matyas Herger, dívčí mazlík Tomáš Holub, Michael Chelnokov, Filip Milata a Nela Kačmariková.

Druhý tým modrých vsadil na svého velkého vůdce Matyldu, tedy Matěje Rychnovského. Zatím se rozjíždí poněkud pomalu, uvidíme na další průběh tábora. Jeho zástupcem se stala Anežka Tamelová, známá to ctitelka a aktivní vykonavatelka fotbalu! Je proslulá svojí snaživostí a hlubokým obdivem ke svému kapitánovi J. Dalšími členy týmu je Adam Mišák, Adélka     Tušilová, Bára Hanusová, Karolína Nouzáková, Antonín Tomín zvaný Vlajka, Lukáš Kopejtko, Marek Molavec, Denisa Nouzáková, Lukáš Vojtěch, zvaný Pendolíno, Filip        Kačmarik a Kateřina Hrbáčková.

Třetí tým se představuje ve složení kapitán Jirky Jušky a zástupkyně proslulé krásky Žofky Vojtěchovské, která před rokem okouzlila celý mužský tým dětského oddělení v Třebíči. Následuje neskutečná bojovnice a opravdové tábornice Anetka Šverclová, následovaná výbornou kamarádkou Kačenkou Spálavskou zvanou Kačabajka. Tým je dále složen s Elišky Kroupové, Tomáše Kejklíčka, Lukáše Rohlíka, krásky a lamačky mužských srdcí Terezky Milatové, Milana Havránka, Vojty Schestaga, Maxika Ivo Bureše, zvaného Mazlík. Pokračuje hadí žena Magdaléna Sládková, milovník třísek Richard Němec, Tomáš Mišák a Emma Hergerová.

Poslední, čtvrtý tým vede silný dívčí tým Lucky Šturmové a Kláry Kopejtková. Dívky to jsou šikovné, pravda, jenom Lucka trochu zápasí s tajenkami a Klára zase poněkud ztrácí orientaci v terénu J. V týmu je zkušený Michal Novotný, tanečnice a gymnastka Lucka Vlková spolu Klárkou      Hrbáčkovou, Oliverem Bureš, Janem Pávkem, pečovatelkou Klárou Kubánkovou, kadeřnicí Luckou Novotnou, Kryštofem Němcem, vědcem Norbertem Zadákem, Janem Hrbáčkem, Tadeášem Švadlenkou a Evou Chelnokovou.

Dopoledne a odpoledne nás čekal celodenní výlet do Velkého Meziříčí. Půl dne jsme byli na koupališti a zbytek shopováním. Podařilo se nám dokonce zastavit provoz Papírnictví. Ono, když se tam nahrne přes dvacet dětí najednou … Další oblíbenou destinací se stal Kaufland a Pepco. U některých dětí mě nákupy připomínaly dobu minulou a klasické týdenní nákupy plného kufru auta menší dodávky …

Večer jsme se vrhli do lesů a závodem postřehovým v náročném terénu se týmy spolu utkaly, rozdělené do dvou podskupin. Žlutý tým s Vojtou Prokopem bezkonkurenčně zvítězil stylem start-cíl, modří se počátečním zoufalém tápání, zaviněném zvykáním si očí obou vůdců na lesní šero, dobrali místa druhého. Zelení se po úvodním Blackoutu probrali a doběhli třetí. Červení před slibnou pozici propadli na tajence a druhé skupině, která si chtěla zaskočit do Brna na zmrzlinu a propadli tak na místo čtvrté.   

Miloš Adamů 

Odkaz na fotogalerii: https://ddmalfa.rajce.idnes.cz/Letni_tabor_Nesmer-23.7.2019

Středa 24. 7. 2019

Dnešní den byl náročný. Včerejší pohybový den, běh po lese, způsobil značnou únavu ne na již tradičně nejstarších, ale také překvapivě i u nejmenších dětí. Dopoledne a poledne proběhly dvě PUN školy, s dobrým výsledkem, okořenění fantastickou bramborovou polévkou, kde zvláště dívky jedly dokonce dvě porce, dle jejich vyjádření poprvé v životě. Druhým jídlem byl perfektní kuřecí závitek se šunkou a sýrem a rýží. Po odkulení do chatek jsme se na sebe dívali jako vyvržení vorvani …

Odpoledne byla ve velkém pařáku řeka a chladivá koupel. Potom se vyhlásila pěvecká soutěž – Čertovská lyra. Prolog, kde hrají vždy všichni vedoucí, si tentokrát zahrál sám Koumák, který si vysloužil zpěvem, tancem a dalšími hudebními vložkami velký potlesk. Zvláště jeho tanec na píseň „Sladké mámení“ byl bombastický! Týmy celé odpoledne a celý večer trénovaly na vystoupení u táboráku, kde současně byly dekorovány první čertovskou hodností Potěr!

Soutěž před komisí byla velmi zajímavá, týmy se mezi sebou předháněly o nejlepší výsledek. Tým zelených ale nezvládl jednu z disciplín a skončil bohužel poslední. Červení celou dobu vedli, ale scénka se jim příliš nepovedla, resp. ostatní ji měli hezčí. Skončili o dva body třetí. Posledním vystoupením měl být tanec, ale tady nás čerti dokonale přelstili. Vzhledem k vzájemné perfektní komunikaci mezi vůdci skupin si domluvili tanec společný a nás tak poněkud zaskočili! Najednou se z tábora vytratili na konec hřiště a vedoucí, Pekelníci jenom zírali … Nápaditost se jim nemůže opravdu upřít J. Žlutí po těžkém boji museli první místo přenechat modrým, kteří tak poprvé se na táboře ujali vedení.

Vzhledem k tomu, že se mě oči už začínají rozjíždět od sebe, omlouvám se, ale delší povídání dnes již nebude. Léčení a péče o pomalu 60 dětí je trošku náročnější J.      

Miloš Adamů 

Odkaz na fotogalerii: https://ddmalfa.rajce.idnes.cz/Letni_tabor_Nesmer-24.7.2019

Čtvrtek 25. 7. 2019

Teplo, teplo, teplo. Je opravdu nepříjemné, ale zatím ho zvládáme dobře. Všichni dětí musí nosit šátky, čepice, chránit se a trvale být zavodněny. Dnes jsem jel nakupovat vody, služební auto mělo v kufru 240 litrů vod a bylo to znát. Vedoucí pravidelně kontrolují pitný režim a někdy to není vůbec snadné.

Dopoledne proběhly těžké boje s fáborky, kde proti sobě stály všechny týmy, rozdělené vždy na mladší proti sobě a starší proti sobě. Zvítězil tým žlutých, kde porazil po dlouhém boji modré. Zvláště souboj Vojty Prokopa a Matyldy pomalu připomínal wrestlink! Některé malé holčičky zase těžce nesly vystrčení z hrací plochy svými bratry, a že jsou velcí zrádci.

Odpoledne jsme se šli vycachtat do říčky Oslavy. Nevíme proč, ale patří to mezi velmi oblíbené zábavy čertíků. Je to ale záhada, čerti se přece nemyjou! Snažíme se je to naučit, možná budete doma příjemně překvapeni. Po koupeli začala další PUN, tentokrát již čtvrtá. Pekelníci již dovedli svoje koleje k dokonalosti. Čerti jsou vzděláváni ve všech možných oborech, zvláště historii Pekla vyloženě milují. Je vidět, že je škola baví a prázdniny jsou pro ně zbytečné dlouhé. Doporučuji rodičům, obstarat domácí učitele pro Vaše pekelníky, jinak si prázdniny příliš neužijí!

Večerním nástupem jsme popřáli vedoucími Hambáčovi k svátku. Byl nesmírně nadšen a potěšen, musel splnit tři totiž úkoly. Pohledů, dopisů, balíčků přišlo nezvykle hodně, zvláště balíků. Do té doby nejmladší oddíl holčiček byl vzorný, ale dívky se trochu rozjely a začaly se výrazně zajímat o druhé pohlaví. Po nástupu si vzali vedoucí svoje ovečky po oddílech. Nejmladší dívky si kreslily, prostřední hráli hry a nejstarší vedly se svoji vedoucí komunikační rozhovory s cílem zvýšit jejich slovní zásobu. Nejmladší a prostřední kluci se učili hrát fotbal, nejstarší sledovali se svým vedoucím kvalifikační utkání o postup do Evropské ligy UEFA. Po druhé večeři, kdy dětí sbaštily větší množství chlebů a rohlíků (např. 3 – 7 kousků) s pomazánkou a šli spát. Vidím už ale zase trojmo, přeji proto všem dobrou noc!      

Miloš Adamů

Odkaz na fotogalerii: https://ddmalfa.rajce.idnes.cz/Letni_tabor_Nesmer-25.7.2019

Pátek 26. 7. 2019

A máme polovinu tábora … To nám to všem uteklo, viďte rodičové :-). Řekl bych, že záhadně nefunguje přímá úměra – únava dětí = únava vedoucích. Únava dětí nefunguje, únava vedoucích ano. Ale my se nedáme, my na to máme!

Dnes nás čekala druhá celodenní akce na zámek Budišov, kde je největší sbírka vycpaných zvířat, koster a dalších živočichů včetně mořských ve střední Evropě. Byli jsme rozděleni do tří skupin a byl opravdový zájem. U nejmenších a středních čertíků velký, nejstarší to již brali jako zpestření výpravy. Před prohlídkou a prohlídkou jsme odpočívali v překrásném zámeckém sadu, kde byl vynikající stín a chládek. Cestu tam jsme jeli autobusem, v tom vedru nešlo jít tam a zpátky pěšky. Zpátky byla cesta lesem, kde ale již byla znát začínající katastrofa dlouhodobých suchých dnů v čele s kůrovcem … Děti byly ale pohodové, 9 kilometrů zvládli v rychlém času. Až na kňouravého Pendolína a Anežky, která si zapomněla ortézu a musela být vezena spolu s Eliškou, která se již jenom doléčovala od bodnutí od dvou včel do stejné nohy. Malé 7 leté holčičky šlapaly naprosto suverénně, kluci se tentokrát chovali také statečně.   

Po návratu jsme se zase koupali a koupali. Po večeři jsme připravili pro tábor ohniště s nakoupenými buřty, ovocem a zeleninou. Druhou variantou byl film, který si čerti vybrali. Vedoucí šokoval fakt, že děti odmítly diskotéku a daly v drtivé většině přednost právě táboráku. A dokonce zpívaly! Někteří sice tak, že bych před nimi lezl po stromě, ale snaha se přece počítá. Nejstarší táborníci dokonce vařili polévku a čaj.

Trochu máme ale obavu o mužské pokolení. Na táborech jsou kluci stále více a více méně samostatní na rozdíl od precizních dívek. Na nástupech holky pravidelně vítězí, vždy v dokonalém zákrytu. Po ránu vždy někdo z chlapců dobíhá pozdě, někdo v bačkorách, další v kombinaci bačkora – teniska, další jenom s jednou ponožkou, čtvrtý hledá kraťasy, pátý se ztratil na WC. Dnes byl problém vyrazit na túru. Problémy se ztrátou (před deseti minutami předaným) čaje na cestu, zapomenuté čepice, chybějící ponožky … Řeknu Vám, byl to boj, všechno mladí muži. Přitom mají prvotřídní vedoucí, kteří se jim věnují, jak nejlépe dovedou. Věřím ale, že výrazný pokrok nastane, změny již pomalu přicházejí!   

Miloš Adamů

Odkaz na fotogalerii: https://ddmalfa.rajce.idnes.cz/Letni_tabor_Nesmer-26.7.2019

Sobota 27. 7. 2019

Teplo, teplo, teplo – to jsme říkali včera. Dnes nastala ale úplně odlišná situace. Od rána jsme prosili – déšť ne, teď ne, až za chvíli. Byly v plánu dvě hry v lese a špatné počasí by nám v tom moc nepomohlo. Naštěstí to dobře dopadlo, bylo jenom zataženo. Hry Hajzlbába v modernější podobě a nová hra Zvířátka na stromě se uskutečnily. Hajzlbába byla náročná, běhavá, ale čerti, jak známo, jsou vysoce výkonní. Jirka Juška musel být ošetřen na koleni, ale bojoval. Modří se pokoušeli být spolu se žlutými vůči sobě záludní, což se jim dařilo. Zvířátka na stromě byli čertíci, kteří se po soutěžních oddílech rozdělili do pěti výkonnostních skupin. Potom nastal běh po lese, kdy slabší skupina utíkala vždy před silnější a při chycení musela odevzdat své body. Hra se velmi povedla, podmínkou je hrát ji ale kratší dobu, pro větší výbušnost.

Odpoledne jsme hráli celý tábor mezinárodní turnaj ve fotbale. Utkal se proti sobě tým Maďarska, tým Itálie a tým Antarktidy. Táborníci bojovali namíchaní, bylo to tak lepší. Akci moderoval Doutnák, Šmudla a Koumák, spolu s hraním písniček (jako při budíčku, tam to byla ale hrůza …). Ještě před večeří prošli čerti proti své vůli ve sprchách. Po večeři budou totiž dvě poslední výukové PUN-ky, tam se neumažou.  

Zranění máme zatím naštěstí klasická. Odřeniny, naraženiny, puchýře, růstová bolest v koleni. Největším problémem jsou štípance od hovad a žihadla od včel. Máme tady léky, chladíme, používáme ocet a další léčiva. Naštěstí jsou děti stateční a zvládáme to bez větších problémů. Čerti jsou letošní rok divočejší, kupodivu více nejmladší děti :-).

Miloš Adamů

Odkaz na fotogalerii: https://ddmalfa.rajce.idnes.cz/Letni_tabor_Nesmer-27.7.2019

Neděle 28. 7. 2019

Dnešní den se stal mimořádný zázrak! Na ranním nástupu byli nastoupeni úplně všichni, oblečení, obutí (!), připravení. Jenom ty ranní zabijácké pohledy. Nechápu to, budíček v 7.00 hod. je přece naprosto v pořádku. Určitě doma Vaše dětí stávají obdobně, udělají Vám snídani, potom svačinku, pomáhají s obědem. Pokračuje úklid, luxování, žehlení apod. Však někteří se po dotazu na blížící se domácí práce na mě podívají obličejem štvance. To určitě proto, že jim to chybí!

Dopoledne bylo zajímavé. Táborníci dostali listy s 36 různých druhů květin s tím, že se musí naučit nazpaměť. To byla radost! Mezitím jsme vytýčili cestu v lese, připevnili 14 listů, a po dalších přípravách a dělení do 8 skupin začala soutěž. Byla velmi bojová, děti se snažily jako o život. Někteří by se ale přírodovědou neměli živit. Adam Mišák, zvaný „Ostříž“, prohlásil památnou větu, po návratu a splněného úkolu v počtu 4,5 ze 14 – „Já to všechno znal, ale po startu a běhu v lese úplně zapomněl …“. Milan Havránek zase prohlásil, že bude radši sloužit v armádě, než si povídat v kytkami. Matylda a Vojta Prokop proti sobě bojují s čím dál tím větším nadšením a vervou. Lucka Šturmová a Klára Kopejtková se to všechno učili nazpaměť a výsledek byl znát. Druhé místo červených a vysvobození od prokletí smůly v soutěžích, kde na drobnostech vypadávaly. Malé děti běhaly jako o život. Eliška Šverclová, Míša Chelnokov se svoji sestrou, rváč Tomáš Holub, Anežka Tamelová, Marek Molavec, Max Bureš, zvaný „Mazlík“, Terezka Milatová, Magda a Olga Sládkovi, Lucka Novotná, Tadeáš Švadlenka a další. Byla to akce nesmírně rychlá, výbušná a namáhavá. Modří skončili poslední, s průměrným ziskem 7,07 ze 14, zelení 9,57, červení 10,57 a žlutí naprosto bezkonkurenčně 13,43 ze 14!!

Odpoledne proběhla akce „Bevnost Poyard“. Ano, název je správný, my jsme to vymysleli jako první a plagiátoři naší hry ji přejmenovali, aby nebyli postižitelní. Čerti běhali lesem poměrně dlouhou trasu a museli splnit pět úkolů – od střelby, kvízů, hledání a čertovy ohně. Jak vidíte na fotografiích, tábornici makali, jak mohli. Teplo bylo velké, celý tábor zasloužil náš velký obdiv. Červení získali 37 bodů, zelení 43 bodů, žlutí 53 bodů a modří 55 bodů. Další soutěží bylo přetahování lanem, které moc nevyšlo týmu červených a zelených. I přes heroický výkon kapitánů. Lucka a Klára vypadají při akci jako běsnící čertice, ale ani to bohužel nestačilo. Modří se servali o vítězství se žlutými a o bod je porazili. U modrých bojoval Matylda s Anežkou, která začíná tým organizačně řídit, a všichni ji poslouchají. Také ji vidět, jak to prožívá a jaký má při tom výraz obličeje! Anička Dvořáková se přetahuje zase velmi elegantně, ale bojovně! Oliver Bureš zase vypadal, že už to nemůže vydržet a nutně musí! Malá Emička nosí šátek ve stylu našich babiček, ale zase jí to sluší. Spolu s Nelinkou tvoří skupinu divokých čertic, které musíme násilím vytahovat z chatek kluků! Majda s Olinkou nám zase ukazují gymnastické prvky, jsou působivé. Majda dostala pracovní přezdívku „Hadí žena“.

Večer se nesl ve stylu tanečních kreací na zadané pohyby. Nečekali jsme něco mimořádného, ale čerti opět nezklamali a hodně překvapili. Celé soutěžní týmy tancovaly, každý po svém a naprosto bravurně. Pochvalu zasloužili opravdu všichni! Žlutí a červení se umístili na druhém místě a modří se zelenými na místě prvním.   

Čerti zatím jsou na první hodnosti potěr. Nicméně jsme se rozhodli jmenovat a tím povýšit nejlepší čerty, za jejich práci, pomoc a mimořádnou snahu. Záprdkem se stal Norbert Zadák, Květák, alias Vojta Prokop, Tomáš Holub, Jirka Juška, Marek Molavec, Matylda, Terezka Milatová, Kája Nouzáková, Klárka Kubánková, Adéla Tušilová, Kačabajka Katka Spálavská a Anežka Tamelová.  

Miloš Adamů 

Odkaz na fotogalerii: https://ddmalfa.rajce.idnes.cz/Letni_tabor_Nesmer-28.7.2019

Pondělí 29. 7. 2019

Zapomněl jsem Vám včera napsat o zranění Adama. Při soutěží spadnul na koleno a ještě do štěrku. Po ošetření bylo zřejmé, že to může být na šití. Adama jsme vykoupali, ránu „zamašličkovali“, obvázali a jeli do Nemocnice svaté Zdislavy. Rentgen byl v pořádku, rána dobrá, byly dva stehy. Lékař a sestra byli velmi příjemní, Adam statečný. Vznikly fotografie, které jsou k dispozici.

Dnes bylo poměrně dobré počasí, soutěžím přálo. Dopoledne proběhl Čtyřboj. Sumo, Obíhání kuželu a následná střelba na cíl, Vytlačování z kruhu a Páka. Sumo bylo velmi zajímavé – některé dívky vyhodily kluky z kruhy s naprostou bravurou. Obíhání kuželu dětem pěkně motalo hlavou a následná střelba na cíl byla pěkně komická. Vytlačování z kruhu trvalo dlouho, táborníci bojovali jako lvi. Sumo je tradičně oblíbená táborová aktivita spolu s přetahováním lanem. Doplňkovou soutěží byla soutěž Hutututu, která je silová a taktická.

Odpoledne k nám zavítala televize PRIMA, která našim čertům řekla, jak probíhá natáčení včetně úloh režisérů, zvukařů, klapky, práce herců apod. Všechny úlohy si děti vyzkoušely. Po chvíli nám začalo pršet, ale nás to nezaskočilo. Ve stanu jsme si prohlédli drahou filmařskou techniku a dozvěděli zajímavosti ve filmovém světě včetně několika drbů. Je jisté, že Klára Kopejtková a Matylda se dají na dráhu režisérů nebo filmařů! Na závěr jsme předvedli zajímavé taneční kreace jednotlivých soutěžních oddílů včetně společné tvorby celého tábora. Děti se mezi mohli navzájem natáčet, což bylo něco úžasného! Malou ukázku Vám posílám zde (vloudil se malý šotek a Anežka Tamelová je Pavlína Švestková): https://www.youtube.com/watch?v=zrlwkrfrfzs&feature=youtu.be

Ten den za námi ještě přijel další vzácný host. Byl jím náměstek primátora města Pardubic pan Jakub Rychtecký. Účastnil se našich filmařských aktivit, hovořil do kamer s naším dětský kameramanem a moderátorkou, shlédl naše vystoupení, tančil s táborníky a dlouze hovořil o táboře. Moc děkujeme za milou návštěvu!

Večer se rozdělil do vícero aktivit. Jedna skupina se dívala na film, druhá měla volno a 14 zlobivějších dobrovolníků kluků si dalo se mnou pořádný večerní trénink. Sprint, kužely, kliky, dřepy a leh-sedy. Po návratu nastal takový klid, že nás to velmi potěšilo!

Bylo další povyšování Potěru a dokonce i dvou Záprdků. Dalšími Potěry jsou Lucka Novotná, Anička Dvořáková, Linda Rohlíková, Evička Chelnoková, Emma Hergerová, Vojta Schestag, Krištof Němec, sourozenci Kejklíčkovi, Eliška Kroupová a Nela Kačmariková. Byli povýšeni za mimořádnou pomoc chlapcům z nejmenšího oddílu při jejich úklidu chatky po leteckém dni. Snad poprvé v dějinách našeho tábora děti šly naprosto spontánně pomoc ostatním. Mezi Rarachy se poprvé dostal Tomáš Holub a Terezka Milatová. Blahopřejeme!

Miloš Adamů 

Odkaz na fotogalerii: https://ddmalfa.rajce.idnes.cz/Letni_tabor_Nesmer-29.7.2019

Úterý 30. 7. 2019

Dobrý den rodiče. Pokud byste posuzovali vedoucí podle úvodních fotografií v galerii, patrně byste nikdy děti s námi nepustili. Můžu Vás ale ubezpečit, že jsme takřka úplně normální, to jenom náš fotograf Hambáč se snaží nalézt na nás Pekelnících – vedoucích ty nejhorší okamžiky pro své fotografie! Bude se za to smažit v nebi, tedy třást zimou.

Dnešní dopolední aktivita souvisela s ohyzdnými loupežníky, kteří se opovážili ukrást Luciferovi jeho překrásný zlatý hřebínek se zrcátkem. Jeho čertí ochranka se zalepila proradnou malinovkou při zakázaném čerpání a nemohla tak šéfovi pomoci! Tak musel Lucifer povolat celé Peklo. Čerti museli najít všech 14 zlotřilých loupežníků a označit je jako při policejní rekonstrukci. Snaha všech byla veliká, vykoupená také drobnými šrámy. Bolavý kotník Kačabajky, vrzající koleno Anetky, kupodivu žádné štípnutí ani kousanec, zmatený tým zelených při určování jednoho z loupežníků, velká únava Terezky a Báry, ztráta prostorové orientace Pendolína, motání nohama LIndy, rozostřené vidění u Soptíka a utužení vztahu mezi Vojtou Květákem a Pavlou. Zvítězil tým žlutých, který jede jako namydlená dráha. Druhý skončil tým modrých a o třetí místo se rozdělili červení a zelení.

Krátce bych se zastavil u žlutých. Jsou nesmírně bojovní, snaživí, mimořádná ozdoba tábora! Jejich vedoucí je motivují obdivuhodným způsobem. Bohužel česká mentalita nepřeje úspěšnějším a tým žlutých se stal od některých čertů terčem útoků a nepřejícných poznámek. Celý tým žlutých ke mně přišel a stěžoval si. Okamžitě jsem zasáhnul, svolal celý tábor a velice důrazně na celou situaci upozornil. Potom jsem svolal z každého týmu kapitány a zástupce. Celou situaci jsme probrali a vysvětlili si ji. Potom jsem dal prostor, aby si svolali svá družstva a probrali s nimi celou situaci. Velitelé byli velmi zodpovědní, se svým týmem měli dlouhou debatu. Potom začaly týmy fungovat zase normálně.

Odpoledne proběhla hodně náročná soutěž zvaná „Čertovská Templštejnská říkanka. Z větší vzdálenosti od tábora Šmudla s Koumákem vytvořili místo, které museli čerti nalézt, zapamatovat si část textu tří básní s pekelnou tématikou a během zpátky do tábora text přinést a zapsat na papír. Kdo si vylosoval znovu stejný text, musel odběhnou a přijít znovu. Pokud tým v táboře zjistil, že text je stejný nebo zapomenutý, zkomolený, tak museli znovu do akce. Celkem měly tři básně 24 řádků s mezerami. Soutěž byla náročná, čerti běželi do kopce 4, 5, 6x a vícekrát. Ke konci soutěže již někteří začali vypadávat a na konci už nemohl každý druhý. Snažili se ale příkladně, stále nás svoji bojovností překvapují. Zaznamenali jsme také snahu o taktický podvod ze strany Matyldy a Jirky Jušky – modří a zelení o vzájemnou výpomoc texty. Okamžitě jsme pokusům zabránili. Pochvalu ale zaslouží všichni. Dokonce i takový neběžec Honza Hrbáček neskutečně dřel a jel jako dráha. Nejstarší makali, jak mohli, zvláštní pochvalu zaslouží sestry Anetka a Eliška Šverclovy. Jsou to příkladné bojovnice, Eliška se probouzí po vzoru své starší sestry. Další dvojka Majda a Olda Sládkovy se v žádném případě také nenechá zahanbit. Nenápadná Anička Dvořáková, Linda Rohlíková, Bětka Anderlová, Katka Kejklíčková, Denisa Nouzáková, Eliška Kroupová, dále Terezka Milatová, Lucka Vlková, Klárka Kubánková, Lucka Novotná, maličké tábornice Emma a Nela jsou bojovnice k pohledání. Z kluků maká Tomáš Holub, Mates Herger, Filip Milata, Tonda Tomín zvaný Vlajka, Lukáš Kopejtko, Marek Molavec, Tomáš Kejklíček, Kryštof Němec, Honza Pávek a Tadeáš Švadlenka. Vyhrál tým Zelených, druzí a třetí skončili červení a zelení a tentokrát poslední modří.

Večer proběhla druhá část filmového klubu. Mladší se dívali na Zootropolis, starší na Rafťáky. O půlnoci jsme vzbudili celý tábor a šlo se na stezku odvahy. Buzení bylo pro nás peklo, někteří se na nás dívali jako na příchod mimozemšťanů za zem. Kupodivu se nebáli nejmenší, ale prostřední a někteří větší. Klára Kopejtková dokázala tak povyskočit nahoru, že to vypadalo na skok o tyči. Anetka Šverclová po nevinné poznámce, že má jít zpátky do tábora, zase zalehla na zem jako po vyhlášení leteckého poplachu.            

Miloš Adamů

Odkaz na fotogalerii: https://ddmalfa.rajce.idnes.cz/Letni_tabor_Nesmer-30.7.2019

Středa 31. 7. 2019

A máte tady středu, jeden z posledních dnů na táboře. Vedoucí už trochu pleteme nohama a hlavně jazykem. Zapomínáme jména a přezdívky druhých Pekelníků, když někam po táboře vyrazíme, velmi záhy se zase vracíme a přemýšlíme, kam a co jsme vlastně chtěli. Vyjedu např. autem do města, po chvíli se vracím zpátky pro papírek a tak dále. Pokus by nám někdo měřil IQ, asi bychom měli problém se dostat do oblasti lehké mentální retardace …

Dnes nás čekal třetí celotáborový výlet do Velkého Meziříčí. Sice jsme se klepali strachem, že bude pršet, ale opak byl pravdou. Tedy alespoň do 14.00 hod. Potom poprchávalo, ale nic, co by naši pekelnou bandu zastrašilo! Peklo se nebo nebojí, to dá přece rozum!

Děti se na koupališti vyřádily, potom jsme navštívili místní zámek, s dvěma expozicemi. V první byla zajímavá historie zámku a jeho majitelů včetně historie z návštěvy císařských Rakousko-Uherských a Německých Veličenstvech s mnoha fotografiemi a vlastnoručními podpisy. Vidět například zakrvácený kapesník, kterým si otíral ústa zraněný následník trůnu po atentátu v Sarajevu v roce 1914 a např. originální náhrdelník Marie Terezie, je opravdu něco mimořádného. V druhé expozici byla vystavena doprava v této oblasti po celé historii, obleky, šaty, dobové zvyky, nářadí, stavy, nábytek, kuchyně a mnoho dalších zajímavostí. V dnešní době je zámek vlastněn opět šlechtickým rodem a na úpravě zámku včetně nádherného parku je to pořádně znát. Škoda jenom, že úplně nejstarší táborníci to ostatním v první skupině poněkud pokazili přihlouplým chováním a neúctou k naší historii. Akce skončila jak jinak návštěvou Kauflandu a dalších obchodů, které byly středobodem zájmu čertů. Zářivé oči řady táborníků naznačovaly, že jejich cíl je naprosto jasný :-).

Po návratu a večeři došlo k dalšímu povyšování. Záprdky se stali čerti Sestry Sládkovy, sestry Šverclovy a Tadeáš Švadlenka. Rarachy Lucka Novotná, Katka Kejklíčková, Marek Molavec a Pavla Švestková. Celkem máme 16 Potěrů, 32 Záprdků a 10 Rarachů. Poslední aktivitou je diskotéka s posledními celotáborovými soutěžemi. Uvidíme, jestli nám změní pořadí a upraví pozice na prvním a zatím posledním místem.

Miloš Adamů

Odkaz na fotogalerii: https://ddmalfa.rajce.idnes.cz/Letni_tabor_Nesmer-31.7.2019

Čtvrtek 1. 8. 2019

Předposlední den tábora nám nastal … Včera při diskotéce zavládl na táboře smutek. Někteří čerti brečeli, že zase uvidí svoje rodiče, další, že nejstarší už jsou na další tábor příliš přerostlí, další, že se spolu neuvidí, další, že už je srpen a škola za humny, kupodivu někteří, že nás neuvidí. No a my vedoucí na sladký a bohatý spánek!

Ráno jsme zahájili naši oblíbenou hrou „Hod vajíčkem“, Dvojice dle výběru si hází spolu vajíčkem. Jeden hází a druhý chytá, pozice si spolu nesmí měnit. Několikanásobným vítězem byl vždy Matylda, dnes se mu ale nedařilo, třetí kolo ho dostalo. Soutěž to byla exkluzivní, vajíčka létala vzduchem, děti to prožívaly jako první let na měsíc. V předchozích letech nevydrželi vedoucí, letošní akce byla ale pro Duhový tým vítězná, huráááá. Ve finále zůstal Vojta ze Soptíkem a Doutnák se mnou, Odleskem. Bohužel jsem ale hodil málo a prohráli jsme! Je to ale zatím naše nejlepší umístění. Posledně se Doutnák obával ztráty vajíčka, tak si ho schoval do klobouku na hlavě. Když jsme šli na řadu, vajíčko najednou nebylo. Ani metodou lezením po zemi jsme jej neobjevili. Tak jsme vypadli jako první … Zbytek dopoledne jsme vyplnili baseballem, který se odehrál také odpoledne včetně nezbytné koupele v řece!

V dalším čase jsme začali uklízet stany, sklady, klubovnu a čerti svoje brlohy. Mám ale pocit, že zítra v nich budou určitě pokračovat, mám nejasný pocit, že je tam ještě větší binčus. Večer bude táborák s bohatým občerstvením pro všechny čerty a čertice.

A jak to celé dopadlo? 1. místo žlutí – 47 bodů, 2 místo modří – 36 bodů, třetí místo zelení – 35 bodů a místo čtvrté červení – 29 bodů. Zvláštní ocenění za mimořádnou snahu po celý tábor získali: Linda Rohlíková, Eliška Kroupová, Anička Dvořáková. Dále Anetka Šverclová, Pavlína Švestková, Klára Kopejtková, Lucka Šturmová, Marek Molavec, Honza Pávek, Tomáš Holub, Tomáš Kejklíček, Ríša Němec, Michal Chelnokov, Tadeáš Švadlenka, Vojta Prokop, Matylda, Jirka Juška, Eliška Šverclová, Lucka Novotná, Emička Hergerová a Majda Sládková. Blahopřejeme!    

Přeji Vám všem hezké a pohodové srpnové dny! Pokud budeme zítra vypadat poněkud nejasně a přihlouple, je to tím, že jsme čerti. Děkujeme Vám za zápůjčku dětí, užili jsme si to s nimi naprosto báječně!!!

Miloš Adamů 

Odkaz na fotogalerii: https://ddmalfa.rajce.idnes.cz/Letni_tabor_Nesmer-1.8.2019