Letní tábor Haul

Denní přehled táborových aktivit :-)

Letní tábor Haul

Sobota 17. 7. 2021

Tábor Haul 2021 nám začal! Po dlouhých měsících příprav a obav, jestli proběhne nebo ne, jsme Vás mohli přivítat v našem Alfáckém domečku a zahájit přepravu 76 dětí ve dvou autobusech. Pravda, odpolední nahánění dopravců formou sprintů a běhu po Polabinách mi sice zvětšilo kapacitu plic, ubralo ale na fyzické kondici. Vedoucí ale přišli příjemně naladění a na děti natěšeni, máme již několik let dobrou partu dospěláků.

Cesta probíhala do Třeště bez problémů, potom jsme zahájili dalekosáhlý strategický obchvat města Telč cca 30 kilometrovou objížďkou. Jako obyčejně se v Čechách rozkope více silnic a cest a je to jako vždy během letních prázdnin … S autem jsme nakonec využili služeb navigace a po lesních cestách se dostali na místo určení, obohaceni o zajímavé polní a přírodní scenérie. Potřebovali jsme být rychlejší než autobusy, což se naštěstí podařilo.

Ubytování proběhlo bez jediného problému, chatky táborníky potěšily svoji velikostí, krásným dřevěným obložením a dostatkem stolů a židlí. Oproti Nesměři velký pokrok. K večeři byli halušky, pro některé děti to byl šok, ani netušili, že takové jídlo na území českém existuje. Jsme zvědaví, kolik českých jídel bude pro táborníky během tábora novinkou. K druhé večeři byla kromě pomazánky i šunka s paštikou.

Denní režim je příznivý – budíček je až v 7.30 hod., oběd v 12.30 hod., večeře v 18.30 hod. Konec denních aktivit jsme naplánovali na 21.30 hod. Fakt je ale ten, když jsme v 22.00 hod. hnali do postelí, dívali se na nás jako mimozemšťany … Zvláště nejmladší oddíl kluků nechtěl spát vůbec. Oproti předchozímu roku všechny děti znaly zubní pastu a dokonce i kartáček, což je významným vědecko-technickým pokrokem!   

To je zatím všechno. Omluvte prosím moje pravopisné chyby, píšu zprávy většinou hluboko v noci, kdy zápasím s očními víčky.

Odkaz na fotogalerii: https://ddmalfa.rajce.idnes.cz/Letni_tabor_Haul_-_17.7.2021/
Miloš Adamů

Neděle 18. 7. 2021

Neděle byla ve znaku slaďování dětí a oddílů. Obecné pravidlo je u nás neměnné – sourozenci spolu opravdu být nechtějí (neberu-li Olgu a Majdu). Jak v oddíle klasickém, tak oddíle soutěžním. U klasických se dařilo je nedávat k sobě, u druhých to už tak moc nešlo. Má to ale také svůj kladný efekt. Starší umí velmi dobře, dalo by se říci i důrazně zapůsobit v soutěžích na své mladší ratolesti. Taková rázná Linda Rohlíková má na bratra značný vliv. Ale občas se sourozenci na sebe i podívají, například aby na sebe nežně vyplázli jazyk.

Dnešní den byl ve znamení Vojtova pravěkého dne. Dopoledne se táborníci utkali ve sranda utkáních typu svázaného fotbalu ve dvojících nebo unikátního dekového volejbalu s tenisákem. Oddíl se rozdělí na tři části, každá má v rukou roztaženou deku, nahrávají si před sítí tenisákem právě dekou a potom házejí na druhou stranu ve snaze umístit míček do volného prostoru. Zábavy bylo opravdu hodně. Vynikala Aneta z klanu Šverclů, kde zvučně a hezky nahlas počítala jeden-dva-tři a hop přes síť.

Odpoledne probíhal klasický volejbal a fotbal, opět ve stejných skupinách. Stejně jako dopoledne, jsou oddíly dále rozděleny na mladší a starší děti. Fotbal byl velmi urputný, dívky byly natolik akční, že se kluci pořádně zapotili. Takové sprinty v podání Nelinky Kačmaríkové byli ukázkou podivuhodné bojovnosti. Nevypustila jediný souboj a její dravý až vraždící pohled v očích byl značně výmluvný. Bojovnice Anežka Tamelová si po roční pouze vzpomněla na svoji lásku k fotbalu a na kluky pomalu v letu skákala a obírala o míč. Kluci, kteří se věnují sportu nebo přímo fotbalisté nás překvapili oproti předchozím táborům svoji nezvyklou šikovností a rychlostí, jako kdyby měli rozdivočelou argentinskou dogu přímo za paty. Sourozenci Hergerovy také nezklamaly, byť Emma se spíše po očku současně věnovala klučičí populaci. U volejbalu doslova řádila Adélka Tušilová. Její rány byly neskutečné a ona se doslova vyřádila na svém milovaném bratrovi, když ho s velkou chutí a bravurou vyřadila ze hry.

Třešničkou na dortu byly štafetové závody vybraných jedinců z každého oddílu. U mladších nás opět překvapila Nelinka, která porazila všechny kluky a s pohledem rozzuřeného tygra doběhla první. Bohužel ji to pokazili další běžci ve skupině, kde pád do trávy se ztrátou kolíku je posunul až na poslední místo. Skupina Anety byla sice po prvním běhu poslední, ale dravost její velitelky je posunula až na druhé místa a perfektní sprint Vlajky Tondy Tomína jim zaručil první místo mezi staršími. Když bude Tonda makat i nadále, bude povýšen na stožár. Eliška Kroupová nás překvapila svými sprintérskými schopnostmi, běhá výborně.

Večer jsme zakončili táborákem a pokusem o zpěv, zvláště u některých kluků. Po druhé večeři jsme děti uložili, až na třináct nejstarších, kteří zpívali s velkým nadšením. Jinak z dětí jsme nadšení, je s nimi dobrá komunikace, jsou perfektní. S některými zatím trochu zápasíme ohledně jídla, ale to se s postupem tábora poddá. Jídlo je chutné, s kuchyní se nám jedná pěkně, paní správcová je poklad. Také je to fotografka a mezi námi „cvakálisty“ je vždy dobrá domluva. Zítra Vám pošlu přehled soutěžních oddílů. Děti si ještě vybírají vůdce týmů a jejich zástupce. Jasnými šéfy je od počátku jednoznačně přísná ale také chápající Aneta Šverclová, následuje Terka Milatová, Kačka Spálavská, Tonda Vlajka-Stožár, Lucka Vlková, Adélka Tušilová, Anežka Tamelová. Dámská převaha je vzhledem k věku kluků vcelku jasná, byť mezi kluky se objevují zajímavé tipy budoucích osobností. Pořád říkám, že tábory jsou ideální pro tvoření a růst osobností a vůdců. Hezký večer.

Odkaz na fotogalerii: https://ddmalfa.rajce.idnes.cz/Letni_tabor_Haul_-_18.7.2021/

Pondělí 19. 7. 2021

Pondělí bylo ve znamení obchodníků, smlouvání, rychlosti uvažování a týmové taktiky. Vedoucí Spongebob má vytříbený smysl pro detail, připravila pro děti zajímavou soutěž na celý den. Počasí nám přálo, navíc máme po táboře dostatek stromů a stínů. Táborníci tentokrát soutěžili celotýmově, bez dělení na mladší a starší podskupiny. Soutěž proběhla v obchodování, výměnném obchodě a měnovém tvoření. Zelení skončili první, modří druzí, žlutí třetí a červení poslední, čtvrtí. V celkové tabulce jsou první modří se 7 body, druzí žlutí a zelení s 5 body a zatím poslední červení se 3 body.

Modrý tým je vedený Kačkou Spálavskou a Anežkou Tamelovou. Dále k nim patří Dan Prorok, Milan Havránek, Anička Dvořáková, Maty Herger, Dan Prchal, Klárka Kubánková, Eliška Šverclová, Kuba Hořák, Lucka Suchánková, Kuba Kalina, Filip Chaloupka, David Jakeš, Emma Hergerová, Filip Milata, Filip Kačmarik, Terezka Ječná a Honza Kulič.

Žlutý tým vede Aneta Spejchalová s Olgou Sládkovou. V oddíle mají Honzu Bendu, Anetu Miletínovou, Maxe Bílka, Tomáše Holuba, Vojtu Schestaga, Markétu Veselou, Ondru Tušila, Nelu Prorokovou, Majdu Sládkovou, Beátu Mockovou, Vaška Berana, Lukáše Kracíka, Kačku Hrbáčkovou, Elen Rybářovou, Sebastiana Peška, Nikol Matijaševičovou a Maxe Lichého.

Červený tým vede Aneta Šverclová s Terkou Milatovou. Ve skupině dále mají Tondu Vlajku Tomína, Bětku Anderlovou, Gitu Fajfrovou, Davida Martiníka, Honzu Hrbáčka, Krištofa Němce, Davida Chaloupku, Janu Růžovou, Elišku Kudrnovou, Ondru Ječného, Darju Vlčkovou, Adama Martiníka, Nelinku Kačmarikovou, Jindru Kalinu, Tomáše Vrbatu, Ondru Šmída a Káju Vrbatovou.

Oddíl Zelených má na starost Lucka Vlková a Adélkou Tušilovou. Do skupiny patří Eliška Kroupová, Linda Rohlíková a Lukáš Rohlík, Marek Molavec, Regína Malá, Norbert Zadák, Ella Fejfarová, Klárka Hrbáčková, Míša a Eva Chelnokovi, Ríša Němec, Max Hrbek, Tomáš Vlk, Johanka Jiroutková, Tomáš Mišák, Aleš Matijašec a Dominik Pešek.              

Oproti Nesměři je tady počasí stálejší, teplotní výkyvy zvláště po ránu nejsou tak výrazné. Narazili jsme na chroustí rok, kde podvečer se to těmito broučky tady jenom hemží. S dětmi jsme více a více spokojenější, vypadá to na dobrou partu!

Odkaz na fotogalerii: https://ddmalfa.rajce.idnes.cz/Letni_tabor_Haul_-_19.7.2021/

Úterý 20. 7. 2021

Tak a máme již úterý … Ani se to nezdá, ale máme 4 dny tábora. Kolektiv se kompletuje, až na pár „vejlupků“, které rychle rovnáme, jsme s táborníky velmi spokojeni. Teď právě skončil mač ve volejbale, kde nejstarší holky vyzvaly k utkání nejstarší kluci. Utkali se dvakrát, bylo to hodně vyrovnané, ale kluci vždy zvítězili. V prvním utkání musel Vlajka zachraňovat situaci, kde se utkali jenom kapitáni – on a Aneta Šverclová. Ta má takovou páru, že dokázala vyřadit 7 kluků jenom jako kapitán v ringu! Ostatně Aneta je rozený vůdce, neskutečně se rve. Hodně jí dnech pomáhala Lucka Vlková a Aneta Spejchalová, růžky vystrkuje Adélka Tušilovic.

Zbylí členové tábora se dívali na filmovou pohádku, kterou jsme jim připravili v klubovně. Pomocí Wi-Fi sítě a předplaceným pořadům na HBO a Netfixu není pro nás žádný film nebo pořad problém. Pro všechny jsme připravili zeleninové občerstvení z rajčat, okurek a paprik.

Dopoledne a odpoledne jsme vytáhli tábor na výlet do Telče. Už nás ale bohužel dobře znají, pokusy o manévry typu akce do hlubokých roklí a strží s bahnem a lezením po skalách už nám prostě nevěří. Níže přikládám fotku, jak se vyparádili 4 příslušnice nejstaršího oddílu … Jinak ve městě proběhlo všechno v pořádku, dívky byly spořivější, kluci lépe využívali přidělené rodinné peníze. Mezi oběma pohlavími probíhá čilá komunikace, táborové lásky se rozbíhají plným proudem, u mladší generace ještě výrazněji. Takový klan chlapců ve složení Tomášek Mišák a bratři Peškové Sebik a Dominik jsou příkladem svůdců dívek a žen bez ohledu na věk.

Odkaz na fotogalerii: https://ddmalfa.rajce.idnes.cz/Letni_tabor_Haul_-_20.7.2021/

Středa 21. 7. 2021

Máme středu a s ním klasický únavový den. Po včerejší šíleně dlouhé 5,5 kilometrové trase do Telče a zase zpět, nám tábor dnes odpadnul. Děti popisovaly trasu jako děsně dlouhou, výrazně kopcovitou, prostě něco jako výšlap na Sněžku. Nic nevadilo faktu, že cesta vede po rovince v krásné lesní krajince … Honza Kulič dokonce prospal část dopoledne se slovy, že tak dlouhou cestu ještě nikdy v životě neviděl. Budeme muset na fyzické kondici trochu zapracovat, aby nám alespoň při ranní rozcvičce nezačali kluci z kopce couvat směrem dolů při běhu směrem dopředu a nahoru.

Dnešní den byl věnován vedoucí Šmudle a vedoucímu Koumákovi. Dopoledne proběhla soutěž „Hledáme ztracené neandrtálce“. Vedoucí schovali na viditelných místech 40 papírových pravěkých osob, kde bylo zapotřebí týmovou hrou je nalézt, zapamatovat formou kódů, ty potom postupně přinášet na určená místa a luštit. Týmy se postupně probraly ze šoku z výletu (a to ještě netuší, že Telč byla pouze malá úvodní procházka …) a začaly bojovat jako dravci. Červení skončili sice jako poslední, ale rozdíl pouhých 8 bodů od třetího naznačoval slušný soutěživý potenciál. Zelení byli třetí, žlutí druzí a modří první. Nevíme čím to je, ale každoročně je modrý tým vždy mimořádně silný. My jsme tipovali tým červených, ale po úvodním tlaku nám poněkud ztrácí dech a Adélka s Terezkou mají poněkud problém s řízením oddílu. Pevně ale věříme v rychlou nápravu.

Odpoledne začala netušená hra „Změna pohlaví“. Z kluků se staly holky a obráceně! Týmy dostaly dostatek času na převlečení, vymódění, namalování, modelování tělesných tvarů apod. Děvčata se doslova vrhla na kluky a s neuvěřitelným gustem je přetvářela k obrazu svému. Najednou nám po táboře začala běhat úplně cizí dívky v sukýnkách, šatečkách, parukách, namalovaných očích, řas, rtů apod. Až jsme se vyděsili, jak se to dobře povedlo. Nejdokonalejší maskou byl Filip Chaloupka, který měl blonďatou paruku, klobouček, bílou sukýnku a přes ruku růžovou kabelku. Chodil jako skutečná žena (s předchozí důslednou výukou od Emmy Hergerové), pukrle, úklony, kroucení tělem, úsměvy a celkové pohyby byly dokonale dívčí, bylo to až neskutečné! Jeho bratr david byl takřka také dokonalý jako jeho bratr. Marek Molavec, Mates Herger a další také nezaostávali. Krásné černé šatečky měl Tomáš Mišák. Z dívek to byly především starší dámy, které pomocí tepláků, džín, vlasů svázaných v čepicích a pohyby perfektně napodobili muže. Dokonce i mužské zlozvyky byly až zlověstně dokonalé … Soutěž byla vynikající. Po promenádě, hodnocení kostýmů soutěžní oddíly připravily a prezentovaly dvě scénky – námluvný tanec a evokace rodinné situace. Jeden z oddílů si vzal na paškál fotbalové zápasy a postavení manželek během utkání. Bylo to děsivě věrné …

Večer proběhla diskotéka pro mladší a táborák pro starší. Ti dostali možnost prodloužené večerky, rozhodně nebyli proti. Jinak včera nestarší dívky přepadly vybrané kluky v chatkách a zlily je vodou. Nebylo by to nenormální, jenom v noci poněkud nečekané. Kluci chystají odvetu formou pleťových masek … Tyto akce jsou ale pouze výjimečné a povolené hlavním vedoucím. Táborníci jsou skvělí, vždy si dopředu vyžádají svolení pro akci zvláštního ražení.  

Nejmladší dívky Johanka Jiroutková, Emma Hergerová a Elen Rybářová ode mě dostala na vlastní, neustálé prosby speciální přezdívky. Johanka je "ovečka", Emma "pouliční lampa" a Elen "sušenka". Nejmladší oddíl dívek také složil své vedoucí Šmudle básničku – „Šmudla, Šmudla, Šmudlinka, utíká jak maličká, běhá taky pozpátku, vše pro svoji posádku“! A na závěr malá perlička k Dominikovi Peškovi. Ve sprše nemohl najít ztracené ponožky a slipy, jeho bratr Sebik se na něj znalecky podíval a prohlásil – „Tatare, máš je na sobě …“

Přeji Vám dobrou noc, už se mi pletou na klávesnici všechna písmenka a nemůžu nalézt Enter …

Odkaz na fotogalerii: https://ddmalfa.rajce.idnes.cz/Letni_tabor_Haul_-_21.7.2021/

Čtvrtek 22. 7. 2021

Čtvrtek byl odpočinkovým dnem. Jeli jsme s celým táborem do Jaroměřic nad Rokytnou na zámek. Je to opravdový skvost se zahradou ve tvaru Versailles. 185 místností, velký sál na bály, další sál pro odpočinek, speciální lázně. Prostě takový příbytek moderní pětičlenné rodiny se psem, kočkou a morčetem. Tábor jsme rozdělili do tří skupin a šli největší okruh. Překvapivě klidní byli malí prckové, poslouchali se zaujetím. Až na posledních 15 minut byli kouzelní. Bezvadná byla Nelinka K., ta se od paní průvodkyně ani nehnula, nakláněla hlavičku ze strany a na stranu a snad nevynechala jediné slovo. Tomáš M. se zajímal především o stoly s empírovou výbavou, nepohrdnul ani barokním nábytkem a lázněmi. Johanka J. vypadala při prohlídce vážně jako profesorka češtiny na výletě se školním zájezdem. Že by budoucí profese? Terezka J. zase mhouřila oči jako znalkyně historie, čekající na chybu průvodkyně. Jindra K. nás také potěšil velkým zájmem o historii, Eliška Kroupová byla uchvácena krásou a pompézností, jak poznamenala při odchodu ze zámku. Škodou bylo, že zámek nereflektuje moderní postupy zážitkových prohlídek, které jsou stále více a více oblíbenější. Byli jsme tedy s výhradou spokojeni, ale opět nás tábor nezklamal, když při procházení okolo prodejny Coop si děti slastně povzdechli s velmi upřeným pohledem na svoje vedoucí. Ti ale nepovolili a pokračovali až k autobusům. Stejně ale prohrajeme, tušíme, že nás cesta do obchodního centra stejně nemine. Riskovat vzpouru celého tábora si nemůžeme dovolit!

Po večeři a odpočinku se děti rozdělily. Nejstarší hráli vybíjenou, další skupina vyráběla zažehlovací korálky a bavlněné náramky. Poslední táborníci sledovali film o bláznivé rodince. Druhá večeře byla dobrá – šunka, sýr, jogurty a jablíčko. Dnes hlídá nejmladší oddíl dívek. Jsem zvědavý, jestli přeperou ježky, můry a noční motýly!

Odkaz na fotogalerii: https://ddmalfa.rajce.idnes.cz/Letni_tabor_Haul_-_22.7.2021/

Pátek 23. 7. 2021

Květák alias vedoucí Vojta si na dnešní den připravil extra soutěže, zaměřené na pravěký nedostatek mamutů na jídelníčku osadníků. Dopoledne táborníci s nadšením naháněli méně nadšené vedoucí v okruhu dvou mil a snažili se je odchytit, rozstřelit balónky a získat tajnou šifru, kterou potom luštili. V soutěži zvítězili žlutí, zelení druzí, červení třetí a modří poslední. Trošku nás zlobí vedoucí červeného týmu, kteří z nezdaru svého týmu vždy viní svoje svěřence a ne sebe. My jim to ale vysvětlíme!

Odpoledne proběhly akce dvě. První byla soutěž „Koření“. Každý soutěžní tým se rozdělil na dvě stejné části a běžel 1,6 km dlouhou trasu, kde po cestě táborníci na stanovištích ochutnávali různá koření. Některé děti byly kouzelné, kdy zaměňovaly cukr za sůl. Tým žlutých, resp. jeho jedná část na jasně označené cestě fábory i tak dokázala zabloudit a neplánovaně prošla dvěma vesnicemi. Sice se vymlouvala, že zjišťovala stav spodních vod pro stavbu hráze, ale nikdo jim to stejně nevěřil!
Druhou akcí byla za asistence známého kuchaře Květáka příprava kuřecího steaku na ohništi a na pánvi. Všechny týmy nás mimořádně překvapily jak přípravou masa, tak okořeněním a následnou tepelnou úpravou na ohništích. Provedli jsme důkladné kontroly, rozřezání na malé kousky a spojené s degustací. Steaky byly opravdu skvělé, myslím, že někteří aspirují na kuchaře roku! Rozhodně Lukáš Rohlík byl famózní! Velmi nás překvapili kluci, kteří dámy zastínili a akci vzali do svých rukou. Vidět pasivitu a bezradnost u některých nejstarších dívek byla dosud věc zcela nevídaná. Na dotaz co vaří a kuchtí, většina z nich odpověděla, že nic. Maximálně špagety, rýži, čaj a chleba s něčím … To kluci byli výrazně lepší. Doufám, že se nedožiju doby, kdy budou kluci prát, žehlit, vařit, chodit do práce, venku tlačit kočárky a holky budou jenom ženy v domácnosti :-) Pochvalu ale určitě zaslouží Anežka Tamelová. Kačabajka a Aneta Š. se zase činili u přípravy masa.  

Večer byl ve znamení diskotéky pro nejstarší oddíly a táborák pro mladší skupiny. Koupili jsme zásobu buřtů a špekáčků a na rozdíl od předchozích let se po nich jenom zaprášilo! Počasí nám přeje čím dál tím více a je hlavně stabilní.

Bodová tabulka je zajímavá. Modří a zelení s 12 body vedou, 9 bodů mají žlutí a červení jsou stále poslední se 7 body. Rozdíly jsou ale minimální, červení vedoucí musejí na sobě víc zamakat.

Bohužel ani nám se nevyhýbají úrazy. První úraz byl před pár dny na začátku túry s pádem na koleno a šitím na poliklinice. Druhý včera navečer, kdy jeden prcek druhého majznul teplákovou bundou. Bohužel na druhé straně byl zip s následnou ránou do čela a krvácením. Volali jsme pro jistotu rychlou záchranou právě pro krvácení, ale naštěstí to byla jenom malá boule a náplast na čele. Prcka jsme si za hoďku a půl odvezli zase zpátky do tábora s plyšákem v ruce. Radši být u záchranářů za blbce než cokoliv podcenit. Nebyli jsme si jisti, navíc bylo dítě jedno z nejmladších.

Jinak Vám přeji hezký víkend s povzbuzující zprávou – „Za týden je máte zase zpátky doma“!

Odkaz na fotogalerii: https://ddmalfa.rajce.idnes.cz/Letni_tabor_Haul_-_23.7.2021/

Sobota 24. 7. 2021

A máme sobotu. Jsme v polovině tábora a pomalu se blíží lehká únava. Psát půlnoční zprávy je vysilující, ráno je také den :-)

Ráno zjistili nejstarší oddíl kluků, že jim při hlídce zmizela vlajka. Museli tedy do rybníka za asistence tábora a Doutnáka, který se plavil po vodě na gumovém člunu a slamákem na hlavě. Samozřejmě ho jeho oddíl do vody také dostal :-) Dnes proběhl Doutnákův den ve znamení pravěké despocie a demokracie. Pravěký vůdce klanu se choval příliš despoticky a byl svržen. Po něm přišel další a byl také sesazen. Po několikátém sesazení všem došlo, že tudy cesta nevede! Takže je zapotřebí začít budovat demokracii, demokratické instituce a právní povědomí.

Dopoledne osadníci plnili řadu úkolů, např. s rodokmeny tlup a prokázáním rodného listu lídra, matematické, cizojazyčné, řešení vážné srdeční příhody stranického lídra, praní špinavého prádla, a řadu dalších. Mezitím si skupiny vymysleli název vlastní pravěké politické strany s programem, který chtějí prosazovat. Do přiložené mapy naší republiky zapisovali do 14 krajů jednotlivé získané body se snahou získat v každém kraji většinu poslaneckých hlasů nebo minimálně funkční koalici. Není to jednoduchá soutěž, i při zisku více bodů a tím i hlasů při špatné taktice můžete prohrát.

Zelený tým si dal politický název „Zelený mamut“ s kandidátem na předsedu vlády Lindou Rohlíkovou. Zelení budou na táboře prosazovat výběr z 3 jídel, bezplatné vlastnění své jeskyně s vytápěním, placená práce, větší ochrana vesnic a jeskyní, vzdělání dětí v lovu, vaření, zemědělství a zdravotnictví a 3 volné dny v týmu. Heslo je: „Zadupeme Vaše problémy“!.  
Červený tým měl název SČM – „Společenství červeného mamuta“. Lídrem byla Aneta Šverclová. V programu mají vyhnání pavouků ze všech nemovitostí, svobodu slova, žádné kontroly čistoty v obydlí, prodlouženou večerku se zákazem ranního budíčku, zlepšení zdravotnictví a šetrnost k životnímu prostředí.
Žlutý tým přišel s názvem „TOP019“ a lídrem Ondrou Tušilem. Strana nabízí zvýšení pravěkých důchodů, školu od 10.00 hod., víkendy již od pátku, snížení výroby cigaret, větší důraz na recyklaci, více zasazovat stromy, přeučení kuchařek ve školních jídelnách, zdarma doprava v prostředcích pravěkých vozidel a snížení poštovného u Pterodaktylů.
Modří přišli s názvem strany KČB „VyKlízení pavouků z chatek-Čištění přírody-Vyčištění ryBníku“. Ve svém programu, s lídrem Kačabajkou se chtějí zaměřit na více větrných elektráren, ochranu zvířat, levnější léky, lepší zdravotnictví, méně jadernách elektráren, více sportovišť a levnější očkování.

Odpoledne probíhaly další akční hry – Náhoda, Evoluce a Atentát (ochrana vlastního vůdce a snaha o vyřazení soupeřova prezidenta). Děti byly velmi důrazné a příkladně soutěživé. V aktivitě nebylo vidět rozdílu mezi kluky a děvčaty.

Večer proběhlo sčítání hlasů a politická jednání se snahou o vytvoření nadpoloviční koalice 115+ hlasů a vytvoření většinové vlády.  Zelení získali 67 mandátů, žlutí 57, červení 56 a modří 50 bodů. Vítězná koalice mimo premiérského křesla současně získává seznam výhod, vždy na 1 den: zrušení rozcvičky, Coca-Colu, obsluha od vedoucích v jídelně, vodní bitvu epických rozměrů, brambůrky a posunutou večerku. Vyjednávání byla velmi bouřlivá, strany spolu tvrdě vyjednávaly, dohadovaly se o dělbu seznamu výhod. Nejlepší vyjednávací pozici měli samozřejmě zelení, kteří se dohodli s týmem červených. Získali 123 hlasů, nadpoloviční většinu a post premiéra. Jím se ale kupodivu stal slabší koaliční partner z řad červených – Aneta Šverclová. Byla to tak nějak porážka týmu zelených, který je sice ve vládě, ale bez jejího předsedy. Aneta pronesla svůj první státnický projev, kde slibovaný program již prohlásila pouze za možný k jednání a promluvila smířlivě k vládním poslancům, tak i opozici!

Malá perlička na závěr. Večer při procházení tábora jsme objevili před chatkou nejstarších kluků její dva obyvatele, jak ve slipech po předchozí toaletě lezou po zemi, svítí baterkami a hledají střevlíka obecného … Co dodat? Hezký večer :-)

Odkaz na fotogalerii: https://ddmalfa.rajce.idnes.cz/Letni_tabor_Haul_-_24.7.2021/

Neděle 25. 7. 2021

Neděle byla, je, a doufám, že ještě dlouho bude odpočinkovým dnem. O toto jsme se také pokusili a zajistili cestování Prabusem do Prakoupaliště v Dačicích s tobogánem, sjezdovkou, vířivkami, točícím se kruhem a dalšími atrakcemi. A když ještě táboru nastíníte, že bude den zakončen návštěvou OC Billa, Pepco, Datart, SuperZOO, Teta a další obchůdky, stanete se zároveň nejoblíbenějším vedoucím minimálně do vyrabování zásob. Zářivé úsměvy dětí, moře smíchu, plné tašky zásob a různých dobrot … Jsme velmi rádi, že jsme jeli zpátky dvěma autobusy! Nevím, jestli byli prodavači při našem odjezdu smutní, že už nebude další obchodování nebo zcela vyřízení z naší návštěvy a následným vylepením cedulí „Dětem vstup zakázán“.

Večer měl proběhnout Trojvečer. V nabídce byl celovečerní film, tvoření s pletenými náramky a zažehlovacími korálky a sport v kombinaci fotbal – vybíjená. Bohužel dorazily silné bouřky, blesky práskají jako o závod a my nakonec zůstali jenom u filmu.

Musím všechny děti pochválit, jsou snaživí, máme z nich radost. Soutěží nadšeně, s chutí, jsou zlatíčka. Některé malé děti ale měly tendenci stále diskutovat o jasných pokynech, odmlouvat, dohadovat se. Nasadili jsme ale ještě přísnější metr a prckové už začínají dělat všechno, co mají bez jediného problému. Neuvěřitelně povídavá je malá Kája Vrbatová. Mluví velmi pěkně, pomalu, srozumitelně, prakticky ale stále, také při jídle, pusinka ji běží i v noci ve spánku. Navíc si našla ženicha Vlajku, 186 cm vysokého táborníka. Při její výšce cca 100 – 110 cm jsou naštěstí pouze v menším nepoměru.  

Pár perliček z nakupování nejmladších dětí: Tomáš V. se v Bille ztratil. Když jsme ho nasměrovali, začalo se chtít na velkou. Kritickou situaci je přežili pouze bleskovým přesunem k čerpací stanici Benzina a zastavením provozu na jediném místním WC délkou pobytu. Kája V. ztratila peněženku. Naštěstí se nakonec ukázalo, že si peníze uložila u vedoucí Šmudly. Honzík K. si zase koupil čínskou instantní polévku s tím, že ji hned sní. Hodně se s námi dohadoval, že to jí denně doma bez ohřátí, ale nakonec podlehl našim argumentům. Nelinka K. se zase rozhodla, že 45 minut nákupů je málo a dokázala celý určený čas využít pro zkoušení vhodného trička na sebe. Příjezd autobusu ji nechal naprosto klidnou, prostě nákup je nákup :-)

Odkaz na fotogalerii: https://ddmalfa.rajce.idnes.cz/Letni_tabor_Haul_-_25.7.2021/

Pondělí 26. 7. 2021

Co napsat k pondělí? Tábor se pomalu chýlí ke konci a někteří táborníci propadají trudnomyslné náladě z návratu domů. Prý budou muset zase tvrdě uklízet, luxovat, prát, mýt nádobí apod. Jsou prý chudáci, jsou na ně kladeny vysoké pracovní nároky a prázdniny jsou tak krátké … Prý můžou být rodiče rádi, že je mají a že tu snídani do postele na 12.00 hod. si úplně zaslouží!

Dopoledne proběhla soutěž tzv. „Přeřvávaná“. Soutěžní týmy měly za úkol předávat různé zprávy svému kapitánovi. Což o to, bylo by to jednoduché, kdyby v cestě nestál druhý tým a svým hlasitým projevem bránil přenosu slov vzduchem. Byla to šílená přeřvávaná, což je ostatně vidět na fotografiích. Zelení zvítězili, žlutí byli druzí, červení třetí a modří poslední.

Odpoledne proběhly akce „Modelína“ a „Zvířátka“. Z modelíny se vytvářela pravěká zvířata, druhá soutěž zjišťovala znalosti tábora pravěkých zvířat. Modří excelovali v první soutěži, ve druhé byli třetí. Žlutí zůstali 2x na místě druhém, zelení třetí a první a červení 2x poslední. V tabulce jsou stále poslední červení s 11 body, třetí žlutí se 14 body, druzí modří s 15 body a první zelení s 20 body.

Perlička na závěr: Milatovi i přes proklamace z rodinných kruhů v sobě našli zalíbení! Terezka bratra chovala v náručí, muchlovala ho a Filip slastně přivíral oči!

Odkaz na fotogalerii: https://ddmalfa.rajce.idnes.cz/Letni_tabor_Haul_-_26.7.2021/

Úterý 27. 7. 2021

Úterý bylo ve znamení 27. Praolympiády. Na úvod naši vedoucí – herci předvedli v prologu přípravu našich sportovců (Doutnák, Koumák a Květák) na olympijské hry v Tokiu 2021. Byla to rozcvička, vyklusání, příprava kufrů a následné loučení se svými plačícími partnerkami (Roky, Šmudla a Pecka). Pro umocnění atmosféry byla přítomna i profesionální plačka. Po rozloučení nasedli do letadla pod velení pilotky Lufthansy Spongeboba a vzlétli směr Tokio! Let proběhl normálně, sportovci si to užívali. Bohužel před přistáním japonský samuraj Radar s Anticovid rozprašovačem zahnal náš tým zpátky do Čech. Sportovci se ale nezalekli, nad Haulem dokonalá navigátorka mažoretka Vojta se svoji sestavou naváděla letadlo na přistání. Sportovci nakonec nadšením seskákali dolů s padáky ve tvaru deštníků a olympiáda tak mohla začít!

Dopoledne si olympionici vytvořili vlajky s městy, které zastupovali. Mohli jsme tak za slavnostního nástupu Olympijské hymny a Radeckého pochodu přivítat sportovce z Humpolce, pivní Plzeň, Červenou Prahu a sportovce z Bohnic. Půvabná Nikolka představila bohyni Héru a slavnostně zapálili olympijský oheň, který dokázal hořet po celou dobu olympiády.

První část probíhala ve stylu slavnostního zahájení. Sportovci se představili nejprve tancem, který poctivě natrénovali. Poté nám zapěli písně, které se jim povedli. Komise ve složení známých sportovců se jmény „Jsem Bleskovič“, „Dino Gaučovič“, „Hu Hů“, Smrad „Mc Sock“, „Ty“, „Já“, „Pi Škvorka“, „Foto Jojo“, „Plaváček“ a „Francois Baguette“ hodnotila sice přísně ale současně spravedlivě a s noblesou.

Odpoledne akce pokračovala Letním biatlonem, Běžeckými piškvorkami, zápasy v Sumo a Páce. Nakonec proběhly boje v přetahování lanem. Lano bylo mimořádně vyhrocené. Zvláště boj o první místo mezi týmem modrých a červených byl litý. Anežka T. bojovala naprosto neuvěřitelně, chvílemi to vypadalo, že chce na kolbišti položit život. Aneta Š. vypadala pomalu stejně, navíc řvala tak, až se větve stromů ohýbaly. Marek Molavec byl brunátný jako gladiátor před posledním úderem, Terka M. (mimochodem výborná ploužáková tanečnice na večerních nástupech s Vlajkou) ječela jako Viktorka na splavu, Milan H. s vojenskými botami se zaseknul a držel jako buvol svoje stádo, Tonda Vlajka to jistil vzadu s neuvěřitelnou silou a Krištof Němec s jistotou bojovníka řecko-římských zápasníků poskakoval jako čertík v krabičce.

Celkovým vítězem 21. Praolympiády byl tým červených, druhý byl tým modrých a žlutí a zelení se podělili o třetí a čtvrté místo. Žluťáci prošli krizí, kapitánem se stal nově Ondra Tušil s velkou autoritou a uznáním dívek ve svém týmu. Jeho milovaná sestra to nechtěla komentovat, jenom při jedné disciplíně při velkém úspěchu to Adélka okomentovala slovy „No jo, jo, dobrý no, když to musí být …“. Velmi nás potěšili červení, konečně se sebrali a začínají makat. Jsou sice stále poslední, ale pouze s 1 bodovým rozdílem od třetích žlutých. Modří mají bodů 18 a suverénní zelení bodů 22. U zelených funguje spolupráce Lucky Vlkové, Adélky Tušilové a Elišky Kroupové na jedničku. Adélka v sobě začíná objevovat talent budoucí učitelky. Přes vyslovený jedák má autoritu, pedagogické vlohy a s kapitánkou tvoří ideální dvojici!

Zajímavost dne: Malá Nelinka K. porazila v páce svoje všechny protivníky. Nebylo by na tom nic divného, kdyby neporazila kluky a holky z nejstarších oddílů! Lukáš Rohlík bojoval jako lev, poulil oči jako prvorodička, řval jako bohnický pacient, ale stejně nezvítězil. Další perlička – Ríša N. to v noci nevydržel a za chatkou provedl velkou potřebu. Další poznámka – Johance J. se přestalo stýskat po rodičích a navrhuje delší pobyt.             

Odkaz na fotogalerii: https://ddmalfa.rajce.idnes.cz/Letni_tabor_Haul_-_27.7.2021/

Středa 28. 7. 2021

Čtvrtek byl rozdělený na dvě diametrálně odlišné části. Dopoledne a odpoledne proběhly soutěže „Hajzlbába“ a „Kouzelníci“. V obou akcích se vítězným týmem stali modří s 371 body, druzí byli červení s 368 body, třetí žlutí 360 bodů a poslední skončili zelení s 311 body. V celkové bodovací tabulce, která nám uzavřela celé táborové snažení, si vítězství vybojovali zelení s 23 body. Naprosto zaslouženě, byť ke konci jim docházel dech. Druzí modří získali 22 bodů. Tým se rval velmi dobře, bojoval, jejich vedení bylo na své členy velmi přísné. Třetí místo nakonec vybojovali shodně červení a žlutí. Červení doplatili na počáteční nekoordinovanost a na neschopnost si přiznat možnost porážek a vyrovnat se s nimi. Na druhou stranu získali jedinečnou příležitost pochopit, že naučit se prohrávat je právě základem úspěchů. Žlutí procházeli vývojem nahoru a dolů. Zpočátku hráli velmi dobře, později byli jako na houpačce, chvíli nahoře a chvíli dole.

Musím také poznamenat, že mezi dětmi bohužel klesá tolerance, citlivost a vycházení si navzájem vstříc. Část dětí se snaží za každou cenu prosadit na úkor ostatních a nutné týmové spolupráce. Tento trend je známý a pomalu narůstá. Je to dáno výchovou, dobou, společností a rozhodně je to škoda. Pořád je ale naštěstí hodně táborníků, kterým to není jedno, zajímají se o druhé, prožívají s nimi jejich trápení, bol, pomáhají si. Jsou ozdobou táborů a my vedoucí jsme rádi, že je máme.   

Na táboře jsme měli velmi milou návštěvu, náměstka primátora Pardubic pana Jakuba Rychteckého. Pan náměstek přivezl dětem nejenom pozdravy z města, ale mimo skvělé nálady také dárky pro celý tábor. Na nástupu rozdával pohledy pro dětem a jeden také dostal. Bohužel ale neuhodl počet dětí ze ZŠ Polabiny III včetně bývalých studentů (hádal 13, bylo jich 25) a musel dostat trest v podobě ploužáku. Pro něj to ale bylo potěšení, vybral si Anetu Šverclovou, která přes počáteční ostych si to pěkně užila. Pan Rychtecký s námi vyrazil na noční pochod s návštěvou hradu. Odjel až ráno, myslím, že se mu u nás líbilo. Jako sportovec získal oblibu u části našich aktivních dětí, zvláště u Tomáše Mišáka.     

Navečer, večer a v noci proběhl mimo nejmladších dětí pochod k hradu Rotštejn. Proběhla noční prohlídka hradu s mimořádnou interaktivitou, kterou jsme nečekali. Tábor se rozdělil na dvě části pro lepší prožitek. Mohli jsme mít sebou baterky a na pokyn jsme je vypínali a zapínali. Po prohlídce se vydali dvě skupiny odděleně se zapálenými loučemi zpátky do tábora. Atmosféra byla dokonalá, o přestávkách jsme tlumili baterky a sledovali noční oblohu, která byla jedinečná. Ležet na louce, být v úplné tmě, za překrásné vůně lesů a luk – co Vám mám napsat … Kupodivu to chytlo také táborníky, kteří byli jako u vytržení. Vrátili jsme se cca hodinu po půlnoci, unavení, ale spokojení. Malé děti spinkali, napojené, napapané, vysportované a filmově naladěné.

Noc ještě skončila zuřivou bitvou mezi vedoucími ve hře „Člověče nezlob se“. Naše zdravotnice Roky hru příliš nezvládla a i přes halasné proklamace o jasném vítězství skončila jednoznačně poslední a vysloužila si přezdívku „Posledníček“. Dokonce chtěla i podvádět, ale to ji samozřejmě neprošlo!

Perlička dne: V dívčích chatkách je poslední dobou více kluků než děvčat. Naštěstí je to jenom o poledních odpočincích. Perlička dne 2: Sousední tábor, ve kterém je více kluků, starších a namakaných sportovců, naše dívky vůbec nezaujal. Prý jsou to „blbci …“ Jsme rádi, že dívky a ženy konečně začínají chápat, že krása mužů se nachází pod povrchem!

Odkaz na fotogalerii: https://ddmalfa.rajce.idnes.cz/Letni_tabor_Haul_-_28.7.2021

Čtvrtek 29. 7. 2021

Předposlední plnohodnotný den na táboře! Starší táborníci hromadně protestují proti odjezdu domů, požadují doplatek od rodičů za další týden táboru! Kupodivu se k nimi přidávají i někteří vedoucí kteří ještě nemotají nohama a vidí na cestu. Jsem neskutečně rád za nejstarší a prostřední oddíl dívek. Vzhledem k tomu, že cesta z jídla je vždy do kopce, řešil jsem, jestli nejezdit autem nebo přemluvit některé táborníky. Kupodivu dívky se mě něžně ujaly se slovy „Abys nám ještě nezemřel …“, a vždy velké skupiny tábornic mě s obří silou vytáhly nahoru. Nevýhodou je vždy požadavek na sladké odměny.

Dnes dopoledne jsme se pomalu probírali ze včerejší akce, byla opravdu perfektní. Po snídani jsme se vedoucí ale rychle vzchopili k životu a spustili bujarou hru „Fáborkovaná“. Již mimo uzavřené bodové tabulky, ale bojovnost táborníků ještě vzrostla. Děti se na sebe vrhly stylem rozzuřených tygrů na stádo bezbranných buvolů! Vřele doporučuji rodičům, zákonným zástupcům, dědečkům, babičkám a všem příbuzným příliš nedráždit svoje děti po návratu domů. Jinak totiž hrozí, že Vám můžou ublížit. Myslím, že když je pár dní necháte spát do oběda, připravíte snídani na vidličku a necháte celý den na mobilu a počítači, tak se postupně zklidní a začnou Vás vnímat!

Odpoledne po delším odpočinku (na žádost nejstarších oddíl dívek) začala tradiční vajíčková házecí soutěž. Celý tábor se s vedoucími postaví do řady, proti nim jejich poloviny a začíná hod syrovým vajíčkem. Vzdálenost se mezi postupně vzdaluje až do nejdelší možné, tj. cca 50 – 60 metrů. Jako obyčejně vyzvali vedoucí tábor na souboj a opět vyhrál! Vítězi se stala podruhé populární dvojka Koumák se Šmudlou a na druhém místě se umístila známá bojová skupina Vojta a Spongebob. Na třetím místě překvapivě dvojice dětí Terka Milatová s Eliškou Kroupovou.

Po odpolední svačince, proložené melounem, jsme se vrhli na ocenění soutěžních týmů. Každá skupina dle umístění v tabulce dostala dárky a nejlepším dětem jsme poděkovali před celým táborem. Každý vedoucí vybral dvojici dětí, kteří byli pro všechny velkým přínosem a vzorem. Z celého srdce děkujeme srdcařům a tahounům Haulu - Tonda Tomín, Marek Molavec, Kryštof Němec, Honza Hrbáček, Kuba a Jindra Kalinovi, Adélka Tušilová, Lucka Vlková, Klára Kubánková, Eliška Šverclová, Beáta Mocková a Nikolka Matijašecová!

Teď jsme již na večerním programu, běží souběžně diskotéka a táborák spolu s opékáním buřtů a plné talíře zeleniny. Táborníci si to s gustem užívají.

Velmi děkuji svému skvělému týmu, který byl perfektní během celého tábora a na který bylo vždy plné spolehnutí. Děkuji RS Úsvit za dobrou spolupráci a nakonec děkuji Vám všem za vynikající komunikaci, jednání, pomoc a dary, které jste nám věnovali pro uskutečnění našich snů – táborů pro děti.

Hezký večer a dobrou noc!
Miloš Adamů

PS: Zítra přijedeme cca mezi 16.00 – 17.00 hod.

Odkaz na fotogalerii: https://ddmalfa.rajce.idnes.cz/Letni_tabor_Haul_-_29.7.2021/

 

Přiložené soubory: