Letní výjezdový tábor Nesměř

Přinášíme Vám denní přehled akcí z našeho letního tábora. Zprávy budou poskytovány takřka pravidelně :-)

Letní výjezdový tábor Nesměř

Sobota 21. července

Den odjezdu na tábor. Ranní sraz, byť o půlhodinku dříve proběhl dobře! Dle vyjádření dětí, své rodiče museli tahat za nohy z postele, dělat jim snídaně a vůbec popohánět. Ani jsme netušili, jaký mají rodiče pohodlný život :-) Vyřízení dokladů bylo perfektní, jenom jedna tábornice (Žofka:-)) se trochu zapomněla při plačtivém loučení s rodiči. Ještě musím poděkovat svalnatým tatínkům za naložení kufrů a pomoc s odtažením vleku.
Cesta probíhala až na velké kolony bez problémů, paní řidička se pravděpodobně vnořila do našeho táborového příběhu a jela svižně, nicméně bezpečně :-) NIkdo neblinkal, ani vedoucím nebylo špatně, zástavka nemusela být žádná..
V Nesměři jsme byli dokonce dříve, oproti plánu, vylodění bylo perfektní, díky vedoucím jsme v pohodě zvládli ubytování, rozdělení do oddílů, představení vedoucích. Po dobrém obědě - zelná polévka s klobásou a hovězím na houbách s rýží nastalo další vybalování věcí, stlaní postelí (kupodivu i u kluků v pohodě!) a odpočinek.
Odpoledne proběhly soutěžní akce po předchozím rozdělení do divošských oddílů. Táborníci byli hodně soutěživí, Vojta Prokop Zelí předváděl akrobatické prvky při doběhu do cíle. Moc mu to nepomohlo, navíc jsme museli desinfikovat kolena. Na žádost fotografa o zopakování akce ale bohužel neslyšel, takže tuto krásnou momentku, umocněnou pádem před dívčím oddílem, Vám nemůžeme poskytnout ...
Po večeři šli páni kluci hrát fotbal, kde nám jeden z nich předvedl Neymara z MS fotbalu v akci. Dívky byly rozdělené dle oddílů a hráli ledolamky. Aktivity jsme skončili v 21.00 hod. a po druhé večeři šli na kutě - tedy tak to bylo myšleno :-) Na chatkách ale byli všichni, spát se jim přirozeně nechtělo :-) Část malých dětí si přálo ke spánku přečíst pohádkové horory, čímž nás zaskočili a čemuž jsme nemohli vyhovět ...
Prosím stylisty, jazykozpytce a čtenáře úhledných článků o prominutí při čtení mých povídání. Málo času, léčba dětí, vedení tábora mě nutí psát rychleji a bez jazykové korektury. Děkuji! 
Miloš Adamů

Odkaz na fotogalerii: https://ddmalfa.rajce.idnes.cz/Letni_tabor_Nesmer-21.7.2018/

Neděle 22. července

Nedělní vstvání nás nepřekvapilo - některé nejmladší dívky - Anežka např., vstávali již o hodinku dříve. Budíček byl v 7.00 hod., mladší dětí byly v pohodě, starší poněkud v menší pohodě. Honza Ročeň vypadal jako přejetý kombajnem, Anny Marie měla nepřítomný výraz a vedoucí Doutnák číro na hlavě :-) Avizovaná rozcvička a běh do kopce překvapil mladší dívčí oddíly, vedoucí nevypadali o nic lépe. Mělo to ale výborný efekt - na snídani pomalu všichni běželi! Švédské stoly, vajíčka, párky, vločky, kakao, čaj, sýry, šunky, paštiy, sladkosti a další a další jídla nás všechny naplnilo radostí, že den je tak krásný! Jídlo je zatím podstatně lepší než v Křižanově, moc nám chutná. Máme několik mlsounů, ale zdravý vzduch, hodně pohybu je nakonec stejně přesvědčí o potřebě dobrého jídla :-)
Dopolední aktivity byli zaměřeny původně na Divošský křest, horší počasí nás přimělo změnit akci na akci Pevnost Boyard a běhy ve skupinách krásnými a hlubokými lesy. Táborníci běželi a dobře! Pravda, někteří ještě nechápali jak vypadá růžová barva, ale ostatní jim to poctivě vysvětlovali!
Odpoledne zatím plánujeme, rozhodne počasí. Aktualizace dat! Odpoledne jsme využili nabídku návštevy majitelů dravých ptáků. Po přednášce nám ukázali pomůcky pro chov dravců a akce byla zakončena průletem sokola, který byl trochu komplikovanější. plánovaný úlet se ale nekonal, majitel situaci zvládl velmi dobře.
Večer proběhly logické a psychologické hry. Ukázali nám zajímavosti jednotlivých oddílů včetně velkých schopností táborníků.
Miloš Adamů

Odkaz na fotogalerii: https://ddmalfa.rajce.idnes.cz/Letni_tabor_Nesmer-22.7.2018/

Pondělí 23. července

A je tu den třetí, to nám to tedy letí ... Večer nám pršelo, ráno jsme museli zrušit rozcvičku a vstát o celou půlhodinu později. Táborníci se na nás sice zlobili, běh do kopce a ranní vstávání je již dokonale natěšilo, ale opravdu to nešlo. Navíc pochopili, že čím dříve ráno vstanou, tím víc budou moci sportovat, běhat, závodit! Prostřední oddíl kluků se navíc zapomněl navzájem budit a proto pro velký úspěch mají hlídky znovu!
Dopoledne nás již za pěkného počasí čekali lesní kouzelnické hry, kde se skupiny náhodně seskupujících dětí učela kouzelné pokyny, které předváděly domorodcům.
Odpoledne proběhl postřehový závod, který byl dlouhý a těžší. Divoši si s tím ale poradili dobře a po skupinách dobíhali do cíle. Teplo bylo velké, ale v lese to bylo pohodové.
Večer jsme připravovali táborák a nyní, kdy pro Vás piši zprávu, tak táborníci sedí u ohně a pokoušejí se vyluzovat zajímavé zvuky. Někteří sce tvrdí, že mají opravdu geniální hudební sluch, ale opravdu nevím, nevím ... Je ale pravdou, že géniové jsou pochopeni až za desítky let :-)
Dobrou noc! Miloš Adamů

Odkaz na fotogalerii: https://ddmalfa.rajce.idnes.cz/Letni_tabor_Nesmer-23.7.2018/

Úterý 24. července

Co máme v plánu na zítra? Prozradím :-) Ráno proběhne křest divochů - vzduch, voda, oheň a země. Odpoledne nás čeká sportovní akce - fotbal - přehazovaná, vybíjená a střelba ze vzduchovek. Večer další, v pořadí již čtvrtá celotáborová soutěž.
 A byla to pravda, plán vyšel do puntiku! Křest byl podařený, navíc nám počasí vyšlo dokonale. Při zhoupnutí divochů do vody jsme zaznamenali zvláštní úkaz. Nejmladší oddíl kluků se vůbec nevyznamenal, armáda České republiky bohužel výrazně neposílil. Báli se do jednoho, nepochopili, že pustit se do vody je nejvhodnější při konečném zhoupnutí, ne hned na začátku. Dále brod vodou byl pro ně ohrožující na životě včetně zhášení svíčky :-) Křest zemí ale již trochu zvládli. Oproti nim nejmladší oddíl dívek bylo jiné kafe! Stáli spořádaně za sebou a s rozkoší se snášeli do vody, kterou probíhali s lehkostí gazel a antilop. Elíza, Mňamka, Míša, Zuzik, Anežka, Klárka a Terezka byly perfektní! Pokud by armádu tvořili současné malé dívky, tak myslím, že bychom s nimi obsadili nejenom celou Evropu, ale i část Asie :-)
Zbytek tábora dopadl skvěle, zlatým hřebem byla závěrečná vodní bitka části nejstaršího oddílů kluků proti holkám a potom proti vedoucím.
Odpoledne nás čekal úprk před velkým horkem do lesa, kde bylo přijemněji. Proběhlo náročnější sportovní odpoledne se čtyřmi upravenými disciplínami. Technika páky byla důkladně propracovaná, týmy předváděly svoje svaly. Zápas sumo byl především o technice výhozu protivníka. Střelba ze vzduchovky prokázala střelecké vlohy u dobré poloviny tábora. Značně náročný člunkový běh u poslední disciplíny prokázal mimořádně kvality sezemické mafie v podání Anny Marie a Kamily. Obě dívky jely značně naspídovaně, chtěli jsme je podrobit antidopingové kontrole, ale nějak jsme v zápalu boje ji zapomněli provést. Oddíl čtvrtý se v této soutěži probral a začal konečně makat a dotahovat soupeře v bodovací tabulce!  
Večer proběhla taneční soutěž dole dr. Zoidberga - Doutnáka. Divoši předváděli osm pohybových kreací dle předlohy a ve druhém kole před náročnou porotou divošský tanec. Tým Matyldy a Anetky přes nesporné kvality v předchozích soutěžích pohořel. Naopak tým mafie ze Sezemic Anny Marie a Kamily a tým Davida Von Borno a Lucky ze Sovolusk bezpečně vyhrál.
Miloš Adamů

Odkaz na fotogalerii: https://ddmalfa.rajce.idnes.cz/Letni_tabor_Nesmer-24.7.2018/

Středa 25. července

Dnešní den byl ve znamení překvapení. Tábor byl připravován na celodenní tůru do hlubokých roklí, hvozdů, lesů, řek a potůčků. Jaké překvapení ale bylo, když přijel ráno autobus a divoši vyrazili směr Velké Meziříčí (Velmez), na koupaliště a shopování! Jásot neznal mezí, kupodivu i mezi velkými. Na krásném koupališti jsme byli tři hodiny, potom proběhl přesun do centra, kde se tak krásně utrácelo... Kdyby někteří rodiče tušili, jak to chtěli někteří táborníci roztočit, asi by se jim rychle zamotala hlava :-) Přidělené peníze je ale rychle přibrzdili v zamýšlených aktivitách. Konečnou zástávkou byl Kaufland, Pepco a Euronics. Radost táborníků, úsměvy od ucha k uchu, hlasité štěbetání, plné papírové tašky, no prostě nebetyčné veselí! Dokonce se na mě začali usmívat :-) Někteří dokonce šli do Kauflandu několikrát za sebou... Cesta na autobusové nádraží byla již pod mrakem a začínajícím deštěm. Pan řidič ale přijel dříve, takže jsme byli zachráněni. V táboře nakonec přestalo pršet.
Večerní program byl zaměřen na jednotlivé oddíly - turnaj v táborovém pinpongu, střelbě, kvízům a společenským hrám.
Miloš Adamů

Odkaz na fotogalerii: https://ddmalfa.rajce.idnes.cz/Letni_tabor_Nesmer-25.7.2018/

Čtvrtek 26. července

Ráno bylo velmi obtížné rozhodování ... Chvíli pršelo, chvíli pařák, dále deštík ... Nakonec jsme pozměnili denní plán a vyrazili do klubovny tvořit postavičky z Fimo hmoty. Předlohou byli oblíbení vedoucí v upravených táborových verzích. Faktem je, že někteří z nás nejsou předlohami dobrými, ani průměrnými, dokonce ba ani podprůměrnými. To sice komplikuje rovnost podmínek při soutěži, na druhou stranu umožňuje mimořádným talentům proniknout do světa výtvarného showbyznysu. Výrobky to byly nakonec podařené, stále nás všechny děti překvapují, jak jsou snaživí, pracovití, kamarádští. Jsme rádi, že je máme a jsme rádi, že jsme s nimi na táboře. Škoda jenom, že se již blíží polovina tábora ...
Odpoledne jsme díky počasí museli opět upravit program a nasadit do akce tolik oblíbenou Halzbábu, vlastně díky mě Halzldědka ... Jednoduchá hra, která ale probíhá v těžším lesním terénu a spočívá v přenesení papírku na druhé místo, kde se zaktivuje a vrací zpátky do připravených misek. Vedoucí tvoří různé druhy průjmů - např. čvachtavý, smradlavý, bublající, čouhákový apod. Mají za ůkol děti chytat a papírky jim odebírat. Celá hra probíhá na velké ploše, je velmi napínavá a těžká na sportovní výkony všech bojovníků. Akce trvala 90 minut, divoká a oblíbená jako vždy. Vedoucí Méďa Béďa prokazoval svoje běžecké kvality, Doutnák byl jako obyčejně zákeřný, Šmudla a Vojta se snažily jak to šlo, někdy ti starší je s gustem obíhali, Skvrna skákala jako divoženka za běžci a vcelku někdy i úspěšně. Koumák díky své lehké hmotnosti a nenápadností mátl táborníky a bral je jednoho za druhém. Odlesk se radši pasoval do role Halzldědka, nechtěl ztratit poslední zbytky reputace svým předvedením běhu, který se  spíše rovnal chůzi pozadu. Z dětí bojoval Matylda, ukázkově Anetka, Anežka, mafie ze Sezemic, Lucka ze Sovolusk a kamarádka Klára se zase stávaly oblíbenou obětí vedoucích. Hra zaujala bratry Červeňákovy, Elišku Elízu, Borno se stával častou obětí Medi Béďi. Aneta a Mája využívaly ženské lsti a prodírali se křovinami, Pavla zase smlouvala v cíli a žadonila o průchod. Květák Zelí jako obyčejně běhal na hranici možností, nedbaje krvavých kolen, kde ho zdravotník držel na odpočívadle pomalu násilím a rychle léčil. Hra dopadla výborně, druhá část bude pokračovat v nejbližších dnech.
Večer proběhla kuchařská show mistra kuchaře Ralfa - Médi Béďi na téma Palačinka a já. Ralf předvedl velmi zkušeně se svoji pomocnicí Skrvnou, jak se taková palačinka vlastně připravuje. Pravda, jejich ukázka měla pár drobných trhlinek v podání rozbitého vajíčka na Skvrně, mléka na triku mistra Ralfa a drobné překlepy v typech mouky apod. Naštěstí táborníci pochopili zadání akce a po sprintech pro další ingredience se již pustili do díla. Již za tmy, na ohni dokočily výborné výtvory a předložili komisi k hodnocení. Každý tým představil dokonalé výrobky, výrazně děti předčily všechna naše očekávání. Matylda se svým týmem překvapil, byť poněkud nesourodou spoluprací. Šéf David, zvaný Borno pracoval systematicky a vůdcovsky se svými "děvčaty", velitel Vojta, zvaný Květák - Zelí využíval značných zkušeností svého týmu. Poslední tým pod řízením sezemické mafie Anny Marie a Kamily zase sázel na precizní detaily, byť poněkud zapomínal na celek :-).
MIloš Adamů
       
Odkaz na fotogalerii: https://ddmalfa.rajce.idnes.cz/Letni_tabor_Nesmer-26.7.2018/

Pátek 27. července

Plán na dnešek zněl jasně - "Muž s koženou brašnou nesmí projet!" Tímto bylo myšleno, že hra Templštejnská říkanka musí proběhnout! A tak se také stalo. Po přivítání nového osadníka Maxe, jednoznačně nejmenšího účastníka zájezdu, jsme po ranním odpočinku po náročné snídani vyrazili pod zříceninu hradu Templštejn. Hrad, jak je všeobecně známo, se stavěl vždy výše než bylo běžnou zvyklostí, a tudíž bylo i postaráno o další naplnění našeho táborového cíle "Boje o přežití". Přimo nahoře, ve zříceninách byly umístěny kartičky se slovy, rozstříhané poněkud delší básničky, a úkolem bylo doběhnout nahoru, obrátit kartu, přečíst slovo a běžet dolů jej zapsat. Samosebou, karty se zase obracely jako pexeso zpět... Taktika, rychlost, paměť týmů rozhodovala! Pravda, v mnoha případech dole oznamovali běžci stále ty stejná a stejná slova, ale taková je hra. Anetka bojovala jako o život, Matylda roděloval úkoly, Borno běhal doslova cestou, necestou, Zlomený oštěp byl neviditelný, bratři Němcovi pomalu, ale jistě běhali pro karty, Veronika Kopecká běhala s takovým úsilím, že v letu přebíhala stanoviště, Tomáš, Lukáš, Michal se nenechali zahanbit. Anežka Tamelová je novou bojovnicí, která šlape Anetce na paty, Kateřina - Kačabajka se rvala doslova s každým metrem a výrazem lvice, chystající se skočit na kořist. Adélka - Karel se snažil(a) zkracovat trasu, byť za cenu těžšího terénu a Veronika, zvaná Čáňová, běhala s výrazem vojáka nasazeného v trestním praporu :-)
Odpoledne jsme šli s táborníky k řece, kde jsme až na Odleska, který prováděl kontroly skladu, zaslouženě odpočívali. Řeka, raci, velké balvany, prostě paráda! Po odpočinku začalo sportovní odpoledne - kluci a část dívek hráli turnaj ve fotbale a dívky přehazovanou. Ve fotbale mají mimořádnou pochvalu Anny Marie, Kamila a Anežka Tamelová - ta bojovala obzvlášť statečně. Dokonce se jí dařilo místy obehrávat i nejlepší hráče! Padala na zem, skákala po balonu, její výkon byl mimořádný.
Večer nás čeká diskotéka s překvapením, které Vám na rozdíl od dětí prozradím :-) Vedoucí secvičili tance z různých žánrů, které dětem ukážou. Trénovalo se i po půlnoci, prostě, kdy to jenom trochu šlo a doufáme, že výsledek tomu bude odpovídat :-) Mějte se hezky a zase na viděnou!
MIloš Adamů

Odkaz na fotogalerii: https://ddmalfa.rajce.idnes.cz/Letni_tabor_Nesmer-27.7.2018/

Sobota 28. července

Ráno začalo opět značným teplem, jak je již zde dobrým zvykem :-) V noci je docela chladno, nejlépe je do 7.00 do 9.00 hodin a potom až po 18.00 hodině. Dopoledne jsme dokončili Halzldědka, kde zvláště starší a nejstarší táborníci bojovali jako o život! Matylda, Květák, Borno, Sezemice, Sovolusky, Anetka jedna a Anetka dvě, z menších Kačabajka, Tomášek, fotbalista, Terezka, Anežka bojovnice, Eliška a další se neskutečně snažili a i v tom horku se rvaly o umistění. Vedoucí také bojovali, ale někteří již poněkud starší poněkud přestávali stihat :-). Doutnák začal pauzírovat, naopak Méďa Béďa a Koumák příkladně bojovali! Dámy byly jako obyčejně záludné :-).
Odpoledne a večer po koupeli v Oslavě proběhla soutěž v Lyře, hudební to akci, okresního významu. Musela proběhnout změna v soutěži, výpadek proudu nám znemožnil použít elektřinu pro ohřev vody v hrncích. Čtyři oddíly trénovali na daná slova báseň, píseň a tanec. Jak jsou kluci šikovní na sport, tak tato oblast jim byla poněkud značně cizí a holky z nich padaly do mdlob ... Vidět Matyldu,Davida a Zeliho při tanci, to chtělo řádnou odvahu. Ostatně Péťa Švestka, kluci Němcovi, Zlomený Oštěp a další pánové prakticky až do vystoupení netušili, co mají dělat ... Nakonec to ale nějak klaplo, dívky si je vzaly doslova do parády! Pokud ale očekáváte, že po návratu domů budou kluci rození tanečníci, tak to opravdu asi ne ... Vítězem klání se stali všichni, za tak krátkou dobu předvedli úžasné výkony. Ostatně vidět Katku, Kačabajku - zamilovanou klobásu, jak se nechá zvednout do výšky a potom spadne pozadu ostatním do rukou, chce pořádnou dávku odvahy a secvičení. Také choreografie oranžových byla famózní, Růžový panter alias Lucka ze Sovolusk s jejím oddílem byla parádní a jedinečná! 
Miloš Adamů

Odkaz na fotogalerii: https://ddmalfa.rajce.idnes.cz/Letni_tabor_Nesmer-28.7.2018/

Neděle 29. července

Problémy s Wifi spojením nám zkomplikovali život, takže až dnes z koupaliště Vám můžu konečně napsat. Fotky jsou na tom stejně, kolega je zpracovává a budeme jezdit do města je posílat ... 
Dopoledne a odpoledne bylo zaměřeno na druhý celotáborový výlet, ovšem pouze nejstarší čtyři oddíly. Malé děti hrály hry, koupaly se a sledovaly pohádky. Starší se vrhli na strastiplnou trasu, vždy každé dva oddíly stejnou trasou, jenom s 20 minutovým rozdílem. Akce měla název "Tour de Castles, Village and Mill". Měli za úkol projít devíti stanovišti, u každého pořídit selfičko a vrátit se do tábora. S každou skupinou šel vedoucí, kompletně vybaven a připraven na přežití :-) Děti dostaly mapy, kde na každé byl název oddílu a tečka, kde se nachází náš tábor. Mobily byly vybrány (vedoucí je museli mít u sebe), mapy také, podmínky tak byly rovnocenné. Skupina oranžových se Skvrnou, Davidem Bornem a Luckou - Sovolusky, bojovala jako lvi, byla také pasována do role favorita. Každých 15 - 20 minut vedoucí posílali zprávy, kde jsou, na počítači v táboře byl zaznamenán jejich přesun.Náskok oranžovových ale dostal trhlinu v polovině trasy a dále před cílem, kde se rozhodli, že přesun přes kopřivy, křoví, lesní cesty bez cest, jsou pro ně nejlepší! Došli druzí, ale velké poděkování za mimořádnou bojovnost! Červení s Méďou Béďou, Annou Marií a Kamilou vyrazili velmi pozvolna, pozvolna se pohybovali, pozvolna se brodili potokem, šli neznámou krajinou, blížili se k dálnici D1 a pozvolna dorazili předposlední. Zelení s Vojtou, Knedlo - vepřo - zelím a Pájou Švestkovou se snažili, byli velmi pečliví, našli všechny body, ale bohužel přišli tak pozdě, že více než na poslední místo to nebylo. Škoda, kdyby trochu přidali, díky splněných bodům by i možná vyhráli. Ostatním skupinám chyběl při jeden průchozí bod. Modří s Doutnákem, Matyldou a Anetkou ze Šverclovic vyrazili velmi bodře, nicméně to po chvíli vypadalo, že směřují ke státní hranici česko-rakouské a to oblasti hraničního přechodu Znojmo. Naštěstí se velmi rychle vzpamatovali a bleskovým tempem nabírali rychlost. Měli v sobě dokonce tolik drzosti, že byli u rybníka, fandili na cyklo závodech a v cukrárně se hojně občerstvovali :-) Když se dozvědeli ostatní skupiny v cíli, hrozilo, že je vyobcují z chýší a udělají z nich bezdomovce! Modří zvítězili a v cíli hojně oslavovali! Akce byla poměrně náročná, většina skupin bloudila, ale nezvzdali se a opravdu jsem na ně hrdý!
Večer si "výletnící" odpočinuli, malé děti měli filmový klub, dle přání.
Miloš Adamů

Odkaz na fotogalerii: https://ddmalfa.rajce.idnes.cz/Letni_tabor_Nesmer-29.7.2018/

Pondělí 30. července

Dopoledne a odpoledne divoši stavěli v lese chýše na přespání. Modří tentokrát selhali na své dokonalosti a příliš precizní stavbě, kterou nedokončili a byli poslední. I tak se 40 body vedou tabulku. Červení bodovali, byli druzí, jsou zatím poslední se 30 body. Zelení byli první, dostali počty bodů - 5,5,4,4 body. Třetí skončili oranžoví. Zelení a červení jsou na děleném druhém a třetí místě v tabulce, získali shodně 33 bodů. 
Odpoledne proběhla vodní táborová bitva, která zaznamenala velký a nehynoucí úspěch. Vítaná studená sprcha přišla vhod, díky opravdu velkému teplu.
Večer proběhl druhý filmový klub pro celý tábor. Děti jsou již unavení, musíme odpočívat. Vedoucí plteme nohama a už si pleteme vlastní jména :-)
Miloš Adamů

Odkaz na fotogalerii: https://ddmalfa.rajce.idnes.cz/Letni_tabor_Nesmer-30.7.2018/

Úterý 31. července

Dnešní den jsme jeli autobusem na koupaliště, kde budeme část dne. Zbytek dne budeme ve městě zase shopovat :-( Táborníci jsou úplně šílení touhou nakupovat - zvláště Eliška Šverclová! Argumentují - máme ještě love - musíme je utratit, rodičům je přece nevrátíme :-)
Večer, v případě rozumného počasí budeme nocovat v lese. To bude šok pro některé divochy :-) Prostě "Boj o přežití", jak má být!
Tak nocování zatím neproběhlo, byl ale táborák. Nakoupili jsme párky, rajčata, okurky, kečup, hořčici, hektolitry vod, přinesli kytaru a začal pravý rej. Pozdě večer zůstali u ohně nejstarší, kteří se bezvadně bavili a hlavně užili poslední táborák. Prostě ti nejstarší jsou ozdobou tábora - a z nich dále především Matylda, Květák, Borno, Zlomený oštěp, Lucka, Klára. Kdo si stěžuje na puberťáky, může se přijít podívat k nám. Jsem s nimi mimořádně spokojený. Tedy - pokud nechystají noční přepady vedoucích, kteří jsou nuceni jim to vrátit :-) 
Miloš Adamů
              
Odkaz na fotogalerii: https://ddmalfa.rajce.idnes.cz/Letni_tabor_Nesmer-31.7.2018/​

Středa 1. srpna

Konec tábora se již pomalu blíží a děti spolu s vedoucími začínají být smutní. Sice je utěšujeme, že mají za sebou teprve polovinu prázdnin, doma, že se můžou těšit na domácí práce - luxování, praní, žehlení, vaření apod., přesto to jejich smutek neumenšuje. Dokonce ani argumentace, že uvidí své oblíbené sourozence, nemění zoufalství z jejich tváří ...
Dopoledne proběhla oddychová akce s výrobou padáků pro vajíčko. Tým modrých byl chytrý a zvítězil. Oranžoví byli druzí a zbylé dva týmy se dělili o třetí místo. Padáky s vajíčky se potom pouštěli z velké výšky, za velkého jásotu táborníků :-)
Odpoledne proběhla brutální akce s názvem Žraso, kde se štafetově soutěžilo v pojídání špaget a rýže. Technika nebo drsný atak? Oba způsoby zabíraly, ale červeným se moc nedařilo ... Modří smetli všechny protivníky rozdílem třídy. Také mají již 46 bodů, zelení a oranžoví po 39 bodech a červení 33 bodů. Kapitánky Kamča a Anna Marie, i přes to, že jsou nejstarší tábornice, nedokážou i přes mohutnou pomoc od Méďi Béďi pořádně zabojovat a bojovat o medaile. A to byli od druhého a třetího místa bod, dva.
Večer proběhl filmově, další děti svedli bitvu v táboře mezi sebou pomocí kanadských žertíků. Ještě chystáme malé překvapení, uvidíte :-)
Překvapení proběhlo a pořádné! Při večerním nástupu se tábor dozvěděl, že následující den pojedeme autobusem na akci "Venkov zdraví město", s podtitulem "Země živitelka", kde uvidí jak probíhá krmení dobytka, dojení koz a krav, kydání hnoje, úklid králičích bobků, zajímavé přednášky na témata jako např. problém dojivosti v Podkrkonoší v závislosti na posilování ruské přítomnosti v oblasti Kaliningradu. Budíček bude proto v 5.30 hod. a odjezd z tábora v 7.00 hod. Byla to nepravda, možná by se dalo říct i drobná lež :-) Divoši byli vzbuzeni v 1.00 ráno a šlo se nejenom na Stezku odvahu, ale i na přespání na louce u lesa, cca 2 kilometry od tábora! Vzbuzení bylo stejně těžké jak pro menší, tak pro větší :-) Někteří mysleli, že je ráno, další po probuzení zase zhasli a spali dále (Eliška a Klárka například), část divochů nechápala, že je venku tma (Květák, Matylda, Born). Nicméně poměrně rychle jsme vyrazili a po cestě po silnici, louce, lesem jsme dorazili na lesní cestu. Stezka byla pěkná, někteří vedoucí se hodně báli, telefonicky se ujišťovali, že jsme je nenechali na pospas lesním vílám a divoženkám. Po příchodu na louku jsme se rychle uložili ke spánku a chrrrrrr. 
Miloš Adamů

Odkaz na fotogalerii: https://ddmalfa.rajce.idnes.cz/Letni_tabor_Nesmer-1.8.2018/​

Čtvrtek 2. srpna

Ráno se část táborníků podivovala, že spí vlastně venku a kroutili hlavičkama. Ale líbilo se jim to, líbilo :-) Návrat na snídani byl rychlý, dopoledne jsme odpočívali, vedoucí začali pomalu balit věci :-(
Odpoledne jsme se koupali v čím dál tím teplejší Oslavě, potom hráli soutěž v hodu vajíčkem - vyhrál Matylda a Born, duhový tým dospělých prohrál, bohužel ... Do večeře hráli kluci s některými dívkami fotbal, holčičí oddíly buď pletly bužírky, nebo šly před ostatními dopředu do sprch.
Po večeři proběhla příprava na diskotéku. V klubovně jsme ohodnotili jednotlivé týmy, předali ceny za bodování, ohodnotili jejich výsledky a předali poděkování nejlepším děte tábora z hlediska bojovnosti, snahy, přístupu k ostatním, pomoci a mravního chování. Tábornice Anežka, Terezka z nejmladších dívek, Norbert a Marek z nejmladších kluků, prostřední kluci Ríša a Mates, prostřední dívky Anetka, Kačabajka zamilovaná klobása a Lucka Gučka. Nejstarší dívky zastupovala Lucka a Klára a kluky Matylda, Born a Květák. Zmiňované děti jsou opravdu příkladné, jsme na ně neskutečně hrdí a děkujeme jim!!!
Teď probíhá divoká diskotéka, děti vyluzují zvuky podobné řevu hladových dinosaurů před stádem krav ... Nevidím na klávesnici, naprosto ohlušen, sláb, hladov a unaven ... Jak tohle přežiju opravdu nevím ... Zítra ráno v 11.00 hod. pro nás přijede autobus a po naložení hupky dupky domů. Dětem se ale nechce a nám vedoucím? Také nechce!!!!!! Chtělo by to generálního sponzora pro delší pobyty! 
Děkuji všem dětem za překrásný pobyt, děkuji rodičům za velkou podporu a děkuji svým perfektním vedoucím! Příští rok zase na viděnou :-) :-) :-) Tábor bude opět vylepšen!
PS: Skládám zkoušky z psaní v naprosté tmě, světla právě zhasla - tanečníci mají na rukou svítící náramky...
Přeji Vám všem hezké léto :-) 
Miloš Adamů

Odkaz na fotogalerii: https://ddmalfa.rajce.idnes.cz/Letni_tabor_Nesmer-2.8.2018/​